BIBLIOTEKA SZKOLNA

NOWE GODZINY:

PONIEDZIAŁEK 7.45 – 15.30,

WTOREK 7.45 – 16.30

ŚRODAdzień pracy wewnętrznej (bez wypożyczeń i zwrotów książek)

CZWARTEK 7.45 – 15.30

PIĄTEK 7.45 – 15.30

designed by Freepik

 [su_box title=”Z książką w przyrodę” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Po raz trzeci nasza szkoła pod wodzą pań bibliotekarek, wzięła udział  w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.  Tym razem czytaliśmy w naszym pięknym szkolnym ogrodzie botanicznym. W akcji wzięli udział uczniowie oddziałów: 5b, 5c i dzieci ze świetlicy szkolnej. Pośród zieleni wszystkim czytało się bardzo przyjemnie, aż żal było wracać w mury szkoły.

Zawsze i wszędzie z książką nam po drodze.

Wasze bibliotekarki

 [/su_box]

 [su_box title=”Warsztaty w bibliotece szkolnej” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

W środę, 23 maja w naszej szkole miały miejsce warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy z miasta Kutno i powiatu kutnowskiego w ramach sieci współpracy i samokształcenia na temat „Book folding i lapbook w bibliotece”. Inicjatorem spotkania była pani Agnieszka Mikołajczyk – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi Filia w Kutnie, która wprowadziła wszystkich w temat lapbooka. Zajęcia miały przygotować nauczycieli do udziału w planowanym konkursie. Prowadząca zaprezentowała ciekawe pomysły stworzenia książki – teczki.

Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów z book foldingu były dekoracje w naszej bibliotece, do których wykorzystaliśmy zniszczone książki i wycofane z użytku podręczniki. Nauczyciele mieli możliwość wykonania dekoracji pod kierunkiem pani Izabeli Smolarek i zaznajomienia się z naszą biblioteką.

Wasze bibliotekarki

 [/su_box]

 [su_box title=”Dni fantastyki” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

10 maja 2018 r. rozpoczęły się Kutnowskie Dni Fantastyki. Organizatorem imprezy jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie. 11 maja (piątek) młodzież z naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody, uczestnicząc w Paradzie. Kolorowy przemarsz ulicami Kutna zgromadził rzesze dzieci i młodzieży z kutnowskich przedszkoli i szkół. Celem zabawy była promocja czytelnictwa oraz integracja zaczytanego lokalnego środawiska. Jedną z atrakcji przygotowaną przez organizatorów były warsztaty bębniarskie. Było wesoło, było głośno, było radośnie.

Wasze bibliotekarki 

[/su_box]

 [su_box title=”W poszukiwaniu zaginionej książki ” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

9 maja 2018 r. miała miejsce Miejska Gra Biblioteczna „W poszukiwaniu zaginionej ksiażki”. Impreza była finałem projektu edukacyjnego realizowanego w ramnach programu „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga – Kutnowskie Granty Oświatowe”. W projekcie brali udział i zabawę przygotowali uczniowie – członkowie Koła Przyjaciół Książki (Patrycja Fabjańska, Zuzanna Zaczkiewicz, Klaudia Kowalska, Maja Syska, Szymon Szałkowski, Alicja Błaszczyk i Zuzanna Golusik). W Grze wzięły udział drużyny ze wszystkich szkół kutnowskich (Szkoła Podstawowa nr.2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Szkoła Podstawowa nr.4 im. Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr.5 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr.6 im. Marii Skłodowskiej – Curie,  Szkoła Podstawowa nr.7 im. Adama Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr.9 im. Władysława Jagiełły). Zadaniem uczniów było rozwiązanie zadań w poszukiwaniu książki, która została skradziona przez złe duchy biblioteczne. Nie podjęcie wyzwania spowodowałoby obowiązek chodzenia do szkoły w soboty.

Uczestnicy Gry wykonywali zadania dotyczące głównie znajomości literatury, umiejętności posługiwania się słownikiem i pracy w zespole. Każda szkoła miała swoją trasę Gry, która przebiegała m.in. przez Muzeum Regionalne w Kutnie, Centrum Teatru Muzyki i Tańca, Kutnowski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Finał zabawy miał miejsce w naszej szkole. Na uroczystości obecna była pani Agnieszka Mikołajczyk, kierownik biblioteki pedagogicznej w Kutnie, która pięknie opowiedziała o tym, jak ważne są książki w życiu człowieka nawiązując do Tygodnia Bibliotek 2018 i hasła „(Do)wolność czytania”.

Nagrody wręczyli: pan Zbiegniew Wdowiak Zastępca Prezydenta Miasta Kutno, pani Elżbieta Chodorowska wicedyrektor naszej szkoły i pani Patrycja Paluszkiewicz – Pietrzykowska przewodnicząca Rady Rodziców. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę i na wszystkich czekał słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.

Członkowie Koła Przyjaciół Książki

[/su_box]

 [su_box title=”Pierwszaki już czytają ” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Bibliotekę szkolną w kwietniu odwiedziły wszystkie klasy pierwsze. Uczniowie zostali zapoznani z Regulaminem biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się, jak dbać i opiekować się wypożyczoną książką. Poznali układ książek. Po uroczystym złożeniu przyżeczenia stali się czytelnikami. Każdy uczeń wypożyczył książek i otrzymał pamiątkową zakładkę wykonaną przez starszych kolegów.

Życzymy wszystkim miłej lektury i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Wasze bibliotekarki   

[/su_box]

[su_box title=”W naszej bibliotece nie tylko czytamy! ” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

 

Dzięki hojności naszej Rady Rodziców biblioteka szkolna wzbogaciła się o ciekawe gry planszowe dla młodzieży. Można skorzystać na miejscu z możliwości sprawdzenia swoich umiejętności detektywistycznych (gra CLUEDO), finansowych (Monopoly), językowych (SCRABBLE, Taboo), współpracy z innymi (Mafia, UNO), zręcznościowych (Jenga).

Polecamy uczniom naszej szkoły tę formę spędzania czasu wolnego. Wierzymy, że będziecie się przy tym dobrze bawić, a czas spędzony w bibliotece w oczekiwaniu na zajęcia lub powrót do domu minie szybko i radośnie!

[/su_box]

[su_box title=”W świecie Kajka i Kokosza” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Lubicie czytać komiksy? Na pewno lubią je czytać uczniowie z klas czwartych naszej szkoły. Swoją znajomość „Kajka i Kokosza” mieli okazję udowodnić dwukrotnie. Najpierw szesnastu czwartoklasistów uczestniczyło w eliminacjach szkolnych. Z tej grupy, po dwóch zaciętych dogrywkach, wyłoniono drużynę, która reprezentowała nas w VI Międzyszkolnym Turnieju Czytelniczym w bibliotece pedagogicznej. Nasi uczniowie dzielnie walczyli z dziesięcioma zespołami ze szkół z powiatu kutnowskiego i zajęli trzecie miejsce. Reprezentantom – Amelii Przepiórkowskiej, Michałowi Stępniowi z 4h i Tobiaszowi Wesołowskiemu z 4e gratulujemy!

[/su_box]

[su_box title=” Dzień Bezpiecznego Internetu” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Bezpieczeństwo w sieci jest tematem zawsze aktualnym i dotyczy wszystkich. Obecnie ofiarami lub świadkami cyberprzemocy są dzieci i młodzież. W 2018 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Włączając się w obchody zaprosiliśmy uczniów do biblioteki szkolnej na zajęcia pt. „Zasady savoir – vivru w Internecie, czyli netykieta”. Dzieci i młodzież zapoznani zostali z zasadami netykiety obowiązującymi wszystkich użytkowników. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza obejmowała zapoznanie z zasadami, natomiast druga (warsztatowa) sprawdzała umiejętność rozpoznania przedstawionych zasad w tekście (rozmowa grupy młodzieży na forum internetowym). Na przełomie lutego i marca w zajęciach wzięło udział przeszło 500 uczniów naszej szkoły.

Z krótkiego wywiadu wynika, iż uczniowie, nawet klas drugich i trzecich, znają lub korzystają z internetowych komunikatorów, portali edukacyjnych, portali społecznościowych. Grają w gry online i wyszukują informacje w sieci w celu odrobienia pracy domowej. Jednym z bardziej popularnych serwisów okazał się „YouTube”.

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami nabytymi w trakcie korzystania z sieci. O wielu zasadach netykiety wiedzieli już wcześniej, a kilka wprawiło niejednego młodego użytkownika w zdziwienie. OMG, przeciez poslugiwanie sie poprawna polszczyzna obowiazuje tylko w szkole!!!!! Bez znaczenia, czy napiszemy wyraz DRUKOWANĄ czcionką czy okrasimy zdanie wieloma JLJLJ. Pobierane z sieci zdjęcie lub tekst możemy wykorzystać jako swoje. Czy na pewno?

Bądźmy kulturalni nie tylko w realu, ale również w sieci. Na koniec – kilka zasad netykiety:

  1. Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).
  2. Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.
  3. Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.
  4. Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (Łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów. Jest to popularna forma spamu).
  5. Na forum wystrzegaj się zadawania pytań, na które już padły odpowiedzi. Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie jest już ono w dziale FAQ (ang. Frequently Asked Questions – Najczęściej zadawane pytania).
  6. Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Nie wolno nikogo obrażać, wyzywać, ani go ośmieszać. Pamiętaj, również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie
  7. Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia
  8. Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail.

I.Smolarek  

Źródło:

Warto wiedzieć. Zasady Bezpieczeństwa. Netykieta,  [online], [dostęp: 15 stycznia 2018 r.], dostępny w Internecie: https://sieciaki.pl/sieciomisja/zasady-bezpieczenstwa/netykieta

[/su_box]

[su_box title=” Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka w świetlicy i bibliotece szkolnej” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

18 stycznia jest datą wyjątkową dla każdego miłośnika miodku, małego Conieco czy brykania. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin (1882 r.) jego twórcy – Alana Alexandra Milne’a. Bohater znanej powieści stał się kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Z chwilą, gdy ukazała się drukiem książka „Kubuś Puchatek”, a potem „Chatka Puchatka”, rozpoczęła się międzynarodowa kariera pisarza oraz … słynnego misia.

Już od wczesnego rana, dzieci przebywające w świetlicy szkolnej rozpoczęły budowę wspaniałego Kubusia z klocków. Przygoda Kubusia, Prosiaczka, Kłapouchego i Tygryska z „Chatki Puchatka” stała się początkiem zajęć, których efektem były prace plastyczne uczniów. Członkowie Koła Przyjaciół Książki aktywnie włączyli się w obchody, wykonując miłośnikom Kubusia pamiątkowe zdjęcia. Dzień zakończył się głośnym czytaniem młodszym przez starszych. Uczniowie oddziału 6e, a jednocześnie członkowie KPK, Maja i Szymon zapoznali dzieci z fragmentem „Kubusia Puchatka”. Reakcja młodych uczniów była niezwykle żywiołowa. Wszyscy rozstali się śpiewając:

Tra – la – la, tra – la – la,

Tra – la – la, tra – la – la,

Rum – tum – tum, tra – la – bum.

Rum – tum – tum, tra – la – bum.

 

Opracowanie:

Izabela Smolarek

Martyna Walczak

[/su_box]

[su_box title=”Escape the Library” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Escape the Room to zabawa, która z gier komputerowych została przeniesiona do realnego świata. Kilkuosobowe drużyny zamykane są w pomieszczeniach i rozwiązują szereg zagadek, aby odnaleźć klucz umożliwiający wydostanie się na zewnątrz. Przekręcenie go w zamku jest jednoznaczne z wygraną. Liczy się wykonanie zadania i czas.

20 grudnia 2017 roku pokusiłyśmy się o zorganizowanie w bibliotece szkolnej właśnie takiej gry bibliotecznej. Grupa uczniów (chętnych J) z oddziałów piątych i szóstych została zamknięta w bibliotece. O celu gry dowiedzieli się dopiero w momencie przekroczenia progów naszej czytelni. A celem było wydostanie się z biblioteki. Na trop poszukiwanego klucza naszych więźniów miały naprowadzić zadania, które poprawnie rozwiązane utworzą hasło – tytuł książki, w której jest ukryty klucz.

Uczniowie musieli rozwiązać krzyżówkę i wykreślankę, odszyfrować hasło posługując się tekstem poetyckim, wypełnić matematyczną kolorowankę. Do każdego zadania prowadziła zagadka. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość rozwijać wyobraźnię, kompetencje matematyczne, logiczne myślenie, rozwiązywać problemy i oczywiście doskonalić umiejętności współpracy w grupie.

Ponieważ organizowałyśmy taką grę po raz pierwszy miałyśmy wiele wątpliwości: czy gra będzie się uczniom podobać? czy zadania nie są za trudne? czy zadania nie są za łatwe? czy dochowają tajemnicy milczenia? czy w ogóle będą chcieli się uwolnić? 😉

Gra wywołała bardzo dużo emocji (po obydwu stronach). Ciut lepsza okazała się grupa uczniów z klasy szóstej (Maciek, Szymek, Wiktor, Łukasz, Mateusz).

Na pewno grę jeszcze powtórzymy.

A korzystając z okazji:

WSZYSTKIM NASZYM CZYTELNIKOM I SYMPATYKOM

ŻYCZYMY RADOSNYCH, RODZINNYCH I CUDOWNYCH ŚWIĄT

ORAZ MOC SZCZĘŚCIA W NOWYM ROKU

Wasze bibliotekarki

czyli Izabela Smolarek i Małgorzata Jaworska

[/su_box]