Światowy Dzień Origami.

Gdy skutecznie używamy własnych rąk

nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”.

 Akira Yoshizawa

 

Sztuka origami jest jedną z form wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Doskonali sprawność manualną, rozwija wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną, koncentrację i wytrwałość. Jest sztuką ładu i harmonii, sztuką skupienia i równowagi, aktywną zabawą prowadzącą w progi własnego poznania. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami. W tym dniu,  w naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyły się warsztaty składania papieru pod tytułem „Składamy dla niepodległej”. Wzięło w nich udział 142 uczniów. Spotkanie zorganizowała i przeprowadziła Barbara Wódka z pomocą pani Jadwigi Rojewskiej oraz Anny Dzierżawskiej. Do akcji aktywnie włączyli się również nauczyciele poszczególnych klas biorących udział w akcji. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi sztuka origami i jakie korzyści przynosi składającym. Poznali podstawowe zasady obowiązujące w sztuce origami. Nauczyli się jak  z kwadratu złożyć kubek, jak połączyć poszczególne moduły, aby powstała jedna wspólna, ośmioboczna rozeta i jak z powstałych elementów  ułożyć flagę Polski. Wspólne składanie   miało na celu doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, kształtowanie postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie szacunku do barw narodowych, rozwijanie zamiłowania do sztuki składania papieru oraz propagowanie origami jako atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Aktywność, zaciekawienie, radość na twarzach dzieci oraz duma z otrzymanego efektu mogą świadczyć o tym, iż założone cele zostały osiągnięte.

Barbara Wódka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *