Warsztaty kreatywno – edukacyjne o tematyce detektywistycznej.

    W dniu 30 października 2018 roku w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kreatywno – edukacyjne o tematyce detektywistycznej.

    Dzieci poznały podstawowe narzędzia pracy detektywa. Każde z nich otrzymało kartę podejrzanego i wykonało własne odciski palców. Następnie przyporządkowywało je do 3 typów linii papilarnych: wir, łuk i pętla. Dzieci dowiedziały się, że linie papilarne są niezniszczalne, niepowtarzalne i niezmienne, a ich kształt określa nasze cechy charakteru.

   Następnie prowadząca zaprezentowała sposoby szyfrowania informacji. Jednym z nich było pismo elektrolityczne, czyli pisanie prądem z płaskiej baterii. Prawdziwą magią był dla dzieci atrament sympatyczny. Początkowo, znaki niewidoczne na kartce, zabarwiały się na różowo i fioletowo pod wpływem podgrzewania nad płomieniem świeczki. Domowym sposobem kodowania informacji okazała się woda z sodą oczyszczoną.

     Dzisiejsze warsztaty były prezentacją dwóch specjalizacji chemika i detektywa. Być może staną się one inspiracją do wyboru zawodu przez dzieci w przyszłości.

W tym dniu spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Z okien biblioteki szkolnej mogliśmy podziwiać podwójną tęczę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *