Andrzejki 2018

 

         29.11.2018 w stołówce szkolnej Samorząd Szkolny wraz z Radą Rodziców zorganizował dyskotekę dla uczniów klas IV – VIII z okazji Andrzejek.

         Podczas imprezy dzieciaki mogły skorzystać z zabawy tanecznej o którą zadbali DJ Daro i DJ Sławo oraz powróżyć sobie w specjalnie przygotowanym na tą okazje kąciku wróżbity.

         Św. Katarzyna z Aleksandrii uważana była za opiekunkę  kawalerów szukających żon, to ona mogła im wskazać  w wigilię swego dnia  najwłaściwszą kandydatkę. Katarzynki (24listopada), to dzień wyłącznie chłopców, odeszły prawie w zapomnienie. Pozostały andrzejki (29 listopada), będąc  już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt  i chłopców. Dzień Św. Andrzeja kończy bowiem rok kościelny i obrzędowy, rozpoczynając adwent. Unowocześniliśmy wróżby dla chłopców i dziewczyn. Były wróżby „ co cię spotka w przyszłości?”, np. otrzymasz list,, „Imię twojej przyjaciółki i przyjaciela?”, np. Ania, Oskar, , „Kim zostaniesz w przyszłości?”, np. bibliotekarzem, , „ Rady na przyszłość?” , np. nie biegaj po korytarzu! Katalog wróżb był dostosowany do obecnych czasów, może nie są zbyt urozmaicone  i nie są zbyt popularne dla przyszłych pokoleń, tak jak dawne wróżby dla nas, np. wróżba Głodny pies. Ta zabawa prawie całkowicie poszła w zapomnienie. Własnoręcznie wykonane smakołyki należy ofiarować psu do zjedzenia. Dawniej wprowadzano do izby psa. Każda z panien częstowała zwierzę jakimś poczęstunkiem. Tej, której smakołyki zostały zjedzone w całości wróżono rychłe zamążpójście. Jeśli pies nadgryzł jedzenie zapowiadało to kłopoty w miłości. Najgorzej, gdy pies pogardził poczęstunkiem, oznaczało  to  nic innego jak staropanieństwo. Całe szczęście , że to przeszłość….

         Nad całością imprezy czuwali opiekunowie samorządu uczniowskiego Pani Violetta Wojciechowska,  Pan Aleksander Grabowski oraz Pan Andrzej Pietrzak.

         Serdeczne podziękowania należą się Pani Agnieszce Kaźmierczak, która przygotowała  atrakcje związane zgodnie z polską tradycją , dzięki temu młodzież mogła zapoznać się ze zwyczajami  świętych męczenników Kościoła.

         Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom,  którzy w tym dniu poświęcili swój wolny czas aby pełnić opiekę nad uczniami podczas zabawy.

 

                                               Pozdrawiamy – Samorząd Szkolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *