„Działajmy razem!”

„Działajmy razem!” to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku tematykę bezpieczeństwa w sieci obchodziliśmy 5 lutego.

DBI obchodzony jest od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Głównym celem inicjatywy jest promocja bezpiecznego wykorzystania Internetu. Ideą DBI jest podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo. Internet to niewyczerpane źródło informacji i rozrywki, pomaga w nauce i pracy, ale z drugiej strony stanowi poważne zagrożenie. Wszyscy użytkownicy, obojętne czy mali czy duzi powinni zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw czyhających w sieci.

Oprócz kampanii informacyjnej skierowanej do uczniów i rodziców, nauczyciele bibliotekarze (I.Smolarek, M.Jaworska) zorganizowały szkolną grę edukacyjną dla uczniów klas piątych i szóstych (każdy oddział reprezentował jeden uczeń). 13 uczestników podzielonych na cztery drużyny musiało rozwiązać 5 zadań: rebus, wykreślanka, test z analizy tekstu kultury (netykieta), puzzle i hasło z szyfrem matematycznym (rok matematyki zobowiązuje!). Najlepsza okazała się drużyna w składzie: Zuzanna Mierzwińska (6a), Jakub Najbar (5b), Kacper Walburg (5a), Jakub Lempke (6e).

Zwycięzcom gratulujemy.

I.Smolarek