MISTRZYNIE ORTOGRAFII

 

        08.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie  odbył się etap miejski XVI Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „O złote pióro Prezydenta Miasta Kutno”. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów wyłonionych 
w ramach eliminacji szkolnych konkursu. Byli to :Julia Antczak (VIII a), Michalina Buchajewicz (VIII e) oraz Kacper Jerzak (VIII d).

       Znaleźli się oni wśród 22 uczestników etapu międzyszkolnego, którzy pisali dyktando
pod tytułem: „Arcytrudne zmagania mistrzów polskiej ortografii”. Było ono dość długie
i zawierało wiele ortograficznych pułapek. Trzeba było poprawnie napisać m.in. takie wyrażenia i zwroty, jak na przykład: herbaciana chryzantema, pierzasta piegża, mikołajki
 i śmigus-dyngus, nicnierobienie w Zaduszki, przemierzyć wzdłuż i wszerz Japonię, czyli Kraj Kwitnącej Wiśni, zygzakowatej żmii czy wte i wewte. Udało się to uczennicom naszej szkoły!

      I miejsce zajęła Julia Antczak z oddziału VIII a (opiekun p. Emilia Szymańska), zostając niekwestionowaną MISTRZYNIĄ ORTOGRAFII  i otrzymując  w nagrodę od Prezydenta Miasta Kutno „ZłOTE PIÓRO”, czyli zestaw piśmienniczy.

      Michalina Buchajewicz z oddziału VIII e (opiekun p. Agnieszka Welke) otrzymała trzecią nagrodę , zestaw: pióro i długopis.

      Dziewczyny wykazały się wyjątkową znajomością zasad ortograficznych i umiejętnością stosowania ich w praktyce. Udowodniły, że z potyczek z zawiłościami polszczyzny można wyjść zwycięsko i że warto pamiętać o słowach Janusza Korczaka: ”Źle mówić lub  pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali…”.

      Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów na niwie polonistycznej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kutno, dnia 17.04.2019r.

 KOMUNIKAT

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie przypomina, że w dniach od 18 kwietnia 2019r. (czwartek) do 23 kwietnia 2019r. (wtorek) trwa wiosenna przerwa świąteczna.

Jest to czas wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla uczniów klas 1 – 8.

W dniach 18, 19 i 23 kwietnia 2019r., szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej w godzinach od 6:30 do 16:30.

 

W tych dniach sekretariat szkoły będzie czynny w godz. 8:00-14:00.

Jednocześnie prosimy Państwa, o systematyczne śledzenie komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej szkoły, dotyczących zajęć lekcyjnych planowanych po przerwie świątecznej tj. od 24 kwietnia 2019 r.

 

DZIĘKUJĘ