MISTRZYNIE ORTOGRAFII

 

        08.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie  odbył się etap miejski XVI Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „O złote pióro Prezydenta Miasta Kutno”. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów wyłonionych 
w ramach eliminacji szkolnych konkursu. Byli to :Julia Antczak (VIII a), Michalina Buchajewicz (VIII e) oraz Kacper Jerzak (VIII d).

       Znaleźli się oni wśród 22 uczestników etapu międzyszkolnego, którzy pisali dyktando
pod tytułem: „Arcytrudne zmagania mistrzów polskiej ortografii”. Było ono dość długie
i zawierało wiele ortograficznych pułapek. Trzeba było poprawnie napisać m.in. takie wyrażenia i zwroty, jak na przykład: herbaciana chryzantema, pierzasta piegża, mikołajki
 i śmigus-dyngus, nicnierobienie w Zaduszki, przemierzyć wzdłuż i wszerz Japonię, czyli Kraj Kwitnącej Wiśni, zygzakowatej żmii czy wte i wewte. Udało się to uczennicom naszej szkoły!

      I miejsce zajęła Julia Antczak z oddziału VIII a (opiekun p. Emilia Szymańska), zostając niekwestionowaną MISTRZYNIĄ ORTOGRAFII  i otrzymując  w nagrodę od Prezydenta Miasta Kutno „ZłOTE PIÓRO”, czyli zestaw piśmienniczy.

      Michalina Buchajewicz z oddziału VIII e (opiekun p. Agnieszka Welke) otrzymała trzecią nagrodę , zestaw: pióro i długopis.

      Dziewczyny wykazały się wyjątkową znajomością zasad ortograficznych i umiejętnością stosowania ich w praktyce. Udowodniły, że z potyczek z zawiłościami polszczyzny można wyjść zwycięsko i że warto pamiętać o słowach Janusza Korczaka: ”Źle mówić lub  pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali…”.

      Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów na niwie polonistycznej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *