Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

21 marca kojarzy się wszystkim z pierwszym dniem wiosny. Dzień ten jednak jest podwójnie wyjątkowy. Prócz przywitania się z długo wyczekiwaną porą roku, świętujemy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W naszej Szkole – jak co roku – obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. Chętni uczniowie oraz nauczyciele założyli dziś te barwne elementy stroju. To właśnie kolorowe skarpetki – koniecznie nie do pary, są symbolem niedopasowania społecznego. Ten dzień ma przełamywać stereotypy i pomóc osobom z Zespołem Downa oswajać się z odmiennością. Ma uczyć wrażliwości i tolerancji w stosunku do osób nim dotkniętych. Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji tablicę informacyjną, na której można przeczytać wiele informacji na temat samego Zespołu Downa oraz obejrzeć skarpetkowe dzieła naszych uczniów. Do obchodów przyłączyła się również klasa IIa, w której w tym dniu przeprowadzono tematyczne warsztaty. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Następnie szkolny pedagog specjalny- Dorota Wojciechowska w czytelny sposób przybliżyła uczniom istotę Zespołu Downa. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały dużo pytań pani prowadzącej. Na koniec wszyscy obejrzeli animowaną projekcję mówiącą o tolerancji i akceptacji drugiego człowieka takim, jaki jest.

Opracowały

Marta Fabisz i Dorota Wojciechowska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *