ZATRZYMANE W KADRZE – 1A POZNAJE  ZAWODY- WYCIECZKA DO PPSP

 

….wielu chłopców o tym marzy,

żeby być w pożarnej straży.

Mknąć czerwonym samochodem

i pompować w ogień wodę,

mieć na głowie złoty kask,

pędzić śmiało w iskier blask….

 

Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby zrealizować te cele, dnia 17 maja 2019 roku, uczniowie klasy I A udali się na wycieczkę dydaktyczną do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

Celem wycieczki było również poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania    w miejscach publicznych.

Już samo wejście na główny plac PPSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji…

 Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć   i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy. 

Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dużo emocji wzbudził prezentowany sprzęt do rozcinania samochodów.  Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków i wejście do wozów strażackich.

Dzieci miały też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Pierwszaki wykazały się ich znajomością. Umiały również powiedzieć jak należy się zachować w razie wypadku, pożaru oraz jakie informacje powinna podać osoba je zgłaszająca dzwoniąc pod nr 998. Atrakcji było naprawdę wiele!

Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich, tak jak Wojtek – bohater naszej lektury, w przyszłość chciałoby pracować w tym zawodzie.  

Panowie strażacy –  dziękujemy Wam za miłe przyjęcie i ciekawe, pouczające spotkanie 🙂

 

Opracowanie:

E.Rozmarynowicz/J.Traczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *