Poznajemy nasz region.

 

16 maja 2019 roku – my uczniowie Ib i IIe pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Deszcz nas nie wystraszył, ponieważ swoim wyśmienitym humorem i głośnym śmiechem przeganialiśmy chmury. Zobaczyliśmy stare chaty, w których kiedyś mieszkali biedni i bogaci chłopi, piękne dwory właścicieli ziemskich i najpiękniejszą zieleń drzew, zbóż i traw wsi mazowieckiej. Niektórzy z nas po raz pierwszy poczuli jak pięknie pachnie rzepak i majowa roślinność. W zagrodach witały nas różne zwierzęta. Teraz już wiemy, że na pewno nie przegonimy kury, a kozy bywają psotniejsze i głośniejsze nawet od nas. Wspaniale było „pobrodzić” z kaczkami w błotku. Przekonaliśmy się, że na podwórku niepodzielnie rządzi kogut i nawet nie groźny jest dla niego wielki indor. Tylko bocian Wojtek zachowywał się dostojnie i cierpliwie  pozował do zdjęć. W powozowni oglądaliśmy dawne pojazdy oraz narzędzia i sprzęt wykorzystywany do prac w polu.  Ponieważ wycieczka to  nieustająca nauka  –   zaproszono nas do dawnej izby szkolnej na lekcję kaligrafii. To było wyzwanie!  Obsadka, stalówka i prawdziwy atrament w kałamarzu (o zgrozo!) Ubrani w  szkolne fartuszki, niemiłosiernie umazani atramentem, staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia. Jednak długopisem pisze się o wiele szybciej i wygodniej.  Dopełnieniem wycieczki były zakupy. Do Kutna wróciliśmy z wyrobami mazowieckiej sztuki ludowej oraz  uzbrojeni w halabardy, miecze, topory i tarcze.

 Opracowały: K. Chybińska i E. Górczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *