Integrujemy się z osobami niesłyszącymi- warsztaty języka migowego

W dniu 23.05.2019 r. gościliśmy w naszej szkole tłumacza języka migowego- panią Jadwigę Woźnicką.

Celem spotkania było pokazanie zarówno dzieciom z oddziałów I-III, jak i uczniom starszym, w jaki sposób porozumiewają się osoby  z uszkodzonym słuchem.  Nasz gość poprowadził z dziećmi warsztaty. Omówiono w jaki sposób pracuje się z dziećmi niesłyszącymi i za pomocą jakich zmysłów poznają oni świat. Ustalono na jakie bariery napotyka osoba głuchoniema  każdego dnia.

Punktem kulminacyjnym naszych warsztatów była część praktyczna. Pani Jadwiga przeprowadziła  z uczniami naszej szkoły szereg różnorodnych ćwiczeń. Nauczyła oglądających kilku podstawowych słów w języku migowym. Dzieciom młodszym przeczytano bajkę i tłumaczono na język migowy. Uczniowie starsiz pomocą alfabetu palcowego „głoskowali” swoje imię.  Używając mimiki i gestów ciała pokazywali różnorodne  emocje. Starali się zrozumieć świat osób z uszkodzonym słuchem. Była to prawdziwa lekcja tolerancji.

Wyrażamy głęboką wdzięczność za możliwość uczestnictwa  w warsztatach. Dzięki takim akcjom społeczność szkolna uczy się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, a przede wszystkim  na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Opracowała:

Małgorzata Olesińska