Va- Poznała tajniki pracy leśnika

Małgorzata Gozdecka

Liczy leśniczy sosny co wiosny-
może, daj Boże, w borze wyrosły
nowe, sosnowe, malutkie drzewa?
Leśniczy liczy, cichutko śpiewa.
A za to, w lato rachuje tuje.
W lesie, w notesie tuje notuje.
Z kalkulatorem wędruje borem,
po borze krąży, bo może zdąży
leśniczy zliczyć tuje wieczorem.
Wrzesień – i jesień po lecie skwarnym.
Leśniczy liczy po lesie sarny.
Drepcze po rosie, depcze po wrzosie,
staje, poznaje łosie po głosie.
Wreszcie zima. Leśniczyna wyszywa obrusy.
Ma człek czas, a śnieg las przykrywa po uszy.
Cóż – leśniczy już nie liczy, ile dzików kwiczy
w dziczy,
Ile wnyków kłusowników skrywa perz,
bo w spokoju na oboju chętnie ćwiczy, ćwiczy,
ćwiczy
i na tubie lubi smętnie grywać też.

Myśląc o osobach, które pragną zostać leśnikiem nasuwa się na myśl wiersz pani Wiery Bodalskiej pt. „Ile głosów w lesie?”

„ Gdy się wsłuchasz w leśną ciszę, tysiąc głosów możesz słyszeć:

Śpiewa wilga, komar bzyka, świerszczykowi gra muzyka, strumień nuci swą piosenkę, złota pszczoła leci z brzękiem, szumią drzewa, dzięcioł stuka, kukułeczka w gąszczu kuku a, bąk kosmaty huczy basem, mała żabka skrzeknie czasem, stuk!- o ziemię szyszka stuknie, trzaśnie głośno gałąź sucha…… .

Tysiąc głosów w lesie słyszy, kto uważnie umie słuchać.

A kto właśnie posiada taką umiejętność? Z pewnością przyszły leśniczy. To prawdziwy przyjaciel przyrody zatroskany o las i żyjące w nim rośliny  i zwierzęta.

Leśnicy wybierają ten zawód z potrzeby serca i z chęci obcowania z przyrodą,                z ciszą.

Dzień 31 maja br. był dla uczniów oddziału 5A ciekawym dniem spędzonym w szkole. Na zaproszenie pani Małgorzaty Olesińskiej gościła u nas pani Katarzyna Pilarczyk- pracownik Nadleśnictwa Kutno.

Zapoznała ona uczniów z pracą leśnika i jego obowiązkami. Opowiadała również o życiu zwierząt leśnych  ich rozwoju, znaczeniu w całym ekosystemie leśnym.  Uczniowie poznali specjalistyczne słownictwo. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Spotkanie było niezwykle ciekawe i uświadomiło nam, jak ważna jest praca leśnika, aby las długo służył człowiekowi. My ze swojej strony powinniśmy wesprzeć tak trudną pracę leśnika i zadbać o ochronę ekosystemu leśnego.

Pracownik Nadleśnictwa Kutno przypomniała uczniom jak należy zachowywać się w lesie. Znajomość tych zasad jest bardzo istotna, ponieważ zbliżają się wakacje i będziemy wypoczywać na łonie natury np. w lesie.

Po spotkaniu każdy uczeń został obdarowany przez naszego gościa breloczkiem i książeczką edukacyjną pt.” Liściownik”.

Dziękujemy pani Katarzynie Pilarczyk za przyjęcie zaproszenia, przeprowadzenie ciekawej lekcji  i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

Opracowała: Małgorzata Olesińska