IX Światowy Dnień Tabliczki Mnożenia

 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki  była jedną z 5862 szkół, która przystąpiła do międzynarodowej akcji IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały cały tydzień. Miały one na celu uświadomienie innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym i że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

W tym celu, na korytarzach, holu głównym, salach lekcyjnych zawisły plakaty informujące o wydarzeniu w postaci tabliczek mnożenia, rymowanek, przypominajek. Nauczyciele matematyki na zajęciach przypominali tabliczkę mnożenia, rozwiązywali zagadki matematyczne, a koordynator akcji w naszej szkole pani Katarzyna Kubasińska wraz z uczniami oddziału Vf Juliuszem Bawejem, Tomaszem Borkowskim i Oliwierem Janiakiem przeprowadzili warsztaty (zajęcia otwarte)  dla rodziców zatytułowane „Mnożenie inne niż znamy”. Pokazane zostało, jak można mnożyć po hindusku, japońsku, metodą pól, jak to robili rosyjscy chłopi, a także jak szybko pomnożyć liczby z tej samej dziesiątki oraz bliskie 100.

W dniu 8 października 2019 r. zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne szkolny egzamin z tabliczki mnożenia. Przystąpiło do niego ponad 500 uczniów z oddziałów IV – VIII, a także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Wspólna zabawa wzbudziła u wszystkich wiele pozytywnych emocji, zachęciła do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.

W ten sposób pokazaliśmy zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że matematyka jest królową nauk, że towarzyszy nam przez całe życie – w każdej chwili, kiedy patrzymy na zegarek, wystukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy sobie z nimi radzić, a w tym celu warto znać tabliczkę mnożenia.

Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego kalendarza.

Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy Egzaminatorom, Kierownikom Komisji – naszym nauczycielom matematyki pani A. Kaniewskiej, E. Bilczewskiej – Kajak,
W. Włodarczyk, S. Mujcie, A. Kasprowicz, A. Grabarczyk, K. Kubasińskiej oraz wszystkim uczestnikom.

Szkolni Koordynatorzy ŚDTM 2019

Katarzyna Kubasińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *