PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI – KŁODAWA

PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI – KŁODAWA
Niecodziennie zdarza się zwiedzać czynny zakład produkcyjny na głębokości 600 m, posiadający korytarze o długości ponad 400 km, komory gdzie można by zmieścić wieżowiec, stałą temperaturę latem i zimą, rekord Guinnessa. Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną mieli okazję zwiedzić uczniowie naszej szkoły (klasa VIg oraz VIc) podczas wycieczki – 10 października.  Już na samym początku zwiedzania sporą frajdą okazała się winda, która z prędkością 6m /sek. zjechała 600 m w dół w niecałe 2 minuty. Po zjechaniu na dolnym poziomie uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć: korytarze transportowe z wagonikami wypełnionymi solną, kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych, przodek czyli miejsce, gdzie ładunkami wybuchowymi rozkrusza się solną skałę, galerie widokowe i olbrzymie groty po wyrobiskach. Na trasie turystycznej interesującym miejscem okazała się też scena, na której odbywają się górnicze uroczystości z wyłożoną wokół posadzką tzw. lizawkami – specjalnie przygotowaną kostką solną. Nie zabrakło niespodzianek – uczniowie mogli wybrać sobie specjalnie przygotowane odłamki dużych brył różowej soli i zabrać ze sobą na pamiątkę. Na sam koniec zwiedzania górnicy również poczęstowali wszystkich solą kuchenną do wykorzystania już w domu. Przez 2,5 godziny przewodnicy, ubrani w charakterystyczne kombinezony, górnicy z kilkudziesięcioletnim stażem z zainteresowanie opowiadali o życiu i historii kopalni, byli w stanie odpowiedzieć na każde nurtujące i zadane przez uczniów pytanie. Warto dodać, że podczas całego czasu zwiedzania można było korzystać z “inhalacji solą kłodawską”. Samo zdrowie!
S.Janiak
A.Kasprowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *