Niecodzienne spotkanie z Policjantem w IV a

Niecodzienne spotkanie z Policjantem w IV a

 

                W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w tym roku organizowanego w naszej szkole pod hasłem: Pasja. Profesja. Powołanie,  18 października uczniowie oddziału IV a spotkali się z sierż. szt. Darią Fraszczyk pełniącą funkcję oficera prasowego z  Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.  Spotkanie podzielone było na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część dotyczyła bezpieczeństwa dzieci w drodze i w szkole, druga cześć poświęcona była tematowi j jakim jest zawód Policjant. Na początku uczniowie mieli okazję porozmawiać z gościem o zachowaniu bezpieczeństwa  w drodze i ze szkoły. Przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, jak prawidłowo zachowywać się na przejściu dla pieszych. Pani funkcjonariusz wspomniała również o tym,  jak ważną rolę pełnią odblaski oraz o tym, że to właśnie dzięki nim jesteśmy jeszcze bardziej widoczni i bezpieczni. Nasz gość zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, mówił o sposobach ich unikania, a także pokonywania. Wszyscy z chęcią odpowiadali na zadawane pytania, dzieci wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały przykłady niewłaściwego zachowania się takim miejscu.

W dalszej części  poruszono temat bezpieczeństwa w szkole. Prowadzący spotkanie omówił konsekwencje niewłaściwego zachowania się na przerwach, podkreślił, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasady nie biegania po szkolnych korytarzach. Następnie gość  poruszył tematykę kulturalnego zwracania się do siebie i do innych ludzi. Wyjaśnił, że m.in. wulgarne słownictwo, wagary, stosowanie agresji, przemocy, wandalizm to niektóre z zachowań, które nazywane są przejawem demoralizacji, a w przypadku dopuszczenia się czynów zabronionych Policja ma prawo podjąć zdecydowane działania. Podczas tej rozmowy nasz gość przypomniał dzieciom rolę zawodu jakim jest nauczyciel, szkolny pedagog, a także kurator sądowy.  Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest właściwe zachowanie, które ma wpływ na ich przyszłość, oraz to, że należy liczyć się  z konsekwencjami niewłaściwego postępowania.

W drugiej części spotkania rozmawiano o tym, co trzeba zrobić by zostać Policjantem,  jakie obowiązki należą do tego zawodu i czy jest to trudna praca. Dzieci z chęcią zadawały pani funkcjonariusz liczne pytania; „ Czym dokładnie zajmuje się Policjant”?, „W jakiej sytuacji i jak często używa się kajdanek”?, „Z jakimi problemami spotyka się zawód Policjanta”?, a także „Jakie modele broni posiada KPP w Kutnie”?. Uczniowie z uwagą słuchali o szkoleniach jakie musi przejść przyszły policjant, do jakiej szkoły należy się udać by móc pracować w tym zawodzie oraz jak ważna jest znajomość podstawowych sztuk walki do własnej obrony.

 Wszystkie poruszane tematy cieszyły się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych, bezpieczeństwa wśród uczniów, oraz mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Na zakończenie uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

    Opracowała: M. Bajda, W. Dobosz-Paduch.

               

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *