II Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem “Wyobraź sobie”

II Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem “Wyobraź sobie”

Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem “Wyobraź sobie” odbył się 23 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.

Patronat nad Turniejem objęli: Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno i Wójt Gminy Kutno.

Imprezę zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Kutnie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi Filia w Kutnie. Działanie związane było z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W rozgrywkach ruchowych, plastycznych i literackich nawiązujących do zadań i pracy biblioteki szkolnej uczestniczyły sześcioosobowe drużyny z 10 szkół powiatu kutnowskiego: Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Gołębiewku, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Krzyżanowie, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Strzelcach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Żychlinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.

Uczniowie m. in.  przenosili książki bez użycia dłoni i układali je alfabetycznie. Musieli wykazać się znajomością tytułów lektur i umiejętnością korzystania ze słowników. W niektórych konkurencjach liczyła się szybkość, na przykład przy stemplowaniu, w innych, jak wykonanie okładki, ważna była precyzyjność. Drużyny musiały wykazać się kreatywnością i wyobraźnią wykonując ilustrację do fragmentu tekstu nawiązującego do tegorocznego hasła „Wyobraź sobie”.

W Turnieju uczestniczyli Przyjaciele Bibliotek zatem żadne z zadań nie sprawiło uczniom kłopotu. Po zaciętej ruchowej i intelektualnej rywalizacji wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Krzyżanowie. Drugie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie.

Bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek nagrodzono laureatów. Nagrody dla uczestników i drużyn ufundowali Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno, Wójt Gminy Kutno, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2.

W uroczystości uczestniczyła pani Justyna Jasińska, Wójt Gminy Kutno, pani Iwona Kaca dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie, pani Anna Michalska, Inspektor Wydziału Edukacji Miasta Kutno.

Turniej przygotowały Małgorzata Jaworska, Izabela Smolarek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Jolanta Kaczmarek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie ­ i Agnieszka Mikołajczyk z Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *