II Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem “Wyobraź sobie”

Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem “Wyobraź sobie” odbył się 23 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.

Patronat nad Turniejem objęli: Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno i Wójt Gminy Kutno.

Imprezę zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Kutnie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi Filia w Kutnie. Działanie związane było z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W rozgrywkach ruchowych, plastycznych i literackich nawiązujących do zadań i pracy biblioteki szkolnej uczestniczyły sześcioosobowe drużyny z 10 szkół powiatu kutnowskiego: Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Gołębiewku, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Krzyżanowie, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Kutnie, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Strzelcach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Żychlinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.

Uczniowie m. in.  przenosili książki bez użycia dłoni i układali je alfabetycznie. Musieli wykazać się znajomością tytułów lektur i umiejętnością korzystania ze słowników. W niektórych konkurencjach liczyła się szybkość, na przykład przy stemplowaniu, w innych, jak wykonanie okładki, ważna była precyzyjność. Drużyny musiały wykazać się kreatywnością i wyobraźnią wykonując ilustrację do fragmentu tekstu nawiązującego do tegorocznego hasła „Wyobraź sobie”.

W Turnieju uczestniczyli Przyjaciele Bibliotek zatem żadne z zadań nie sprawiło uczniom kłopotu. Po zaciętej ruchowej i intelektualnej rywalizacji wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Krzyżanowie. Drugie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie.

Bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek nagrodzono laureatów. Nagrody dla uczestników i drużyn ufundowali Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno, Wójt Gminy Kutno, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2.

W uroczystości uczestniczyła pani Justyna Jasińska, Wójt Gminy Kutno, pani Iwona Kaca dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie, pani Anna Michalska, Inspektor Wydziału Edukacji Miasta Kutno.

Turniej przygotowały Małgorzata Jaworska, Izabela Smolarek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Jolanta Kaczmarek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie ­ i Agnieszka Mikołajczyk z Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie.