Nauka, rozwój i zabawa z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie.

Nauka, rozwój i zabawa z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie.

Pod takich hasłem uczniowie oddziału IV a rozpoczęli  w październiku bieżącego roku realizację rocznego projektu zajęć bibliotecznych z ciekawą tematyką dostosowaną do wieku i potrzeb uczestników z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych oraz innowacyjnych metod pracy.

Na pierwszych warsztatach Pani Kinga Zawadzka – pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Kutnie, zaprosiła uczniów do współpracy. Zapoznała z zasadami korzystania z biblioteki, nowościami książkowymi a także możliwością ich wypożyczania. Ciekawą ofertą i dużym zainteresowaniem wśród dzieci okazały się zaproponowane mobilne gry miejskie i gry planszowe.

W drugiej części spotkania pani Kinga rozpoczęła warsztaty na temat przyjaźni i wzajemnych relacji. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli kodeks przyjaźni, metodą skojarzeń wymyślali hasła związane z tym tematem, rozmawiali także o tym, co to znaczy być czyimś przyjacielem?, czy ktoś może mieć trudności ze znalezieniem przyjaciela? , po co nam przyjaźń? i co to jest dobra przyjaźń?. Następnie po takiej burzy mózgu dzieci podawały przykłady złej przyjaźni, odpowiadali w jaki sposób dbać o dobre relacje, czy warto mieć przyjaciela i dlaczego, oraz jakie cechy powinna posiadać taka osoba.

 Ciekawymi propozycjami zajęć okazała się  piramida najważniejszych cech przyjaciela, zabawa „łańcuch przyjaźni”  i „Reklama”, podczas której każdy uczestnik warsztatów musiał zaprezentować siebie jako osobę z którą warto się zaprzyjaźnić.

Na zakończenie tych pouczających warsztatów było stworzenie komiksu opowiadającego o swojej przyjaźni.

Kolejne zajęcia już za miesiąc. Czeka nas wiele kreatywnych  i pomysłowych spotkań literacko-medialnych z wykorzystaniem m.in. elementów biblioterapii, coachingu czy nowoczesnych technologii informatycznych. Będzie się działo!

                                      Opracowała: M. Bajda, W. Dobosz-Paduch.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *