ZATRZYMANE W KADRZE – MAGICZNY WIECZÓR W 2A

ZATRZYMANE W KADRZE – MAGICZNY WIECZÓR W 2A

,,Wieczór Andrzejkowy”

Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,

cienie tłoczą sie co krok, już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam- pewnie przyszły wróżyć nam…

Juz się pchają za firanki, cienie – czarne wycinanki.

Juz rozsiadły się na ścianach, czarny zamek, czarna brama.

I juz skrzą się na tapecie czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje, czarną różę nam podaje.

Kto ją weźmie – ja? Czy ty? Komu z nas się spełnią sny?

D.Gellner

W piątkowe popołudnie i wieczór 29 listopada w 2A zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy rodziców. Przekraczających próg sali 904 powitał tajemniczy, andrzejkowy nastrój. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli na spotkanie z Andrzejem przebrani –  rzesza wróżek, magików, czarownic  i czarodziejów, a także ich kocich pomocników, nietoperzy, pająków… Był to czas radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci i rodzice mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania butów, wróżenia za pomocą wirującej butelki i z obierzyn jabłek, losowania kolorów, pokazywania swych umiejętności, wyciągania losów z magicznego kapelusza itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Wspólnie wykonaliśmy również andrzejkowe nietoperze. Mama Zosi przeczytała nam rosyjską baśń o czarownicy. Wielką niespodziankę zrobili dzieciom rodzice, którzy przygotowali pyszne tosty, sałatki, kanapki i mnóstwo innych smakołyków.  Bardzo dużą atrakcją był wspaniały tort w kształcie dyni. Serdecznie im za to dziękujemy. Na zakończenie tego magicznego wieczoru każdy otrzymał gałązkę wiśni, która jeśli jutro zostanie zasadzona  i zakwitnie do Bożego Narodzenia, będzie zapowiedzią spełnienia wszystkich dzisiejszych wróżb. Czy się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły wszystkim  radość      i były okazją do wspólnej zabawy dostarczającej wielu przeżyć i emocji. A zabawa była przednia, wróciliśmy do domów w doskonałych humorach. Cele imprezy: integracja, ukazanie sposobów mądrego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, kultywowanie tradycji andrzejkowych, doskonalenie umiejętności pracy w grupie podczas zabaw   i konkursów, wdrażanie do samodzielności zostały osiągnięte. Tego typu imprezę należy  z pewnością powtórzyć, gdyż efekty pracy w tak wyjątkowych warunkach są naprawdę dobre. Dzieci uczą się, pracują zgodnie w grupie, doskonalą umiejętności społeczne, wdrażają się do samodzielności, bawiąc się w najlepsze.

Opracowanie:

 E.Rozmarynowicz/J.Traczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *