Znamy swoje prawa. 30 lat Konwencji o prawach dziecka

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, rasy, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (przez  Polskę ratyfikowana w 1991 roku). Jest to kanon zasad etycznych i standardów postępowania wobec dzieci.

O podmiotowym i pełnym szacunku traktowaniu dzieci mówił już Janusz Korczak, wielki działacz społeczny i pedagogiczny. Obecnie na straży przysługujących dzieciom praw stoi państwo.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa. Rozumieć je i korzystać z nich z pełną świadomością.

Odbywające się w dniach 18 – 29 listopada 2019r. w bibliotece szkolnej zajęcia propagujące znajomość praw osób odbywały się z podziałem na bloki tematyczne:

• Jestem dzieckiem i mam swoje prawa (2 – 3),
  • O prawach ucznia w szkole (4 – 6),
  • Nieznajomość prawa szkodzi – odpowiedzialność karna nieletnich (7 – 8).

Wzięło w nich udział 22 oddziały (ok. 480 uczniów).

Dla osób potrzebujących pomocy (dzieci, młodzieży, dorosłych) uruchomiono infolinie:

• 116 111
  • 800 080 222 (całodobowa bezpłatna infolinia uruchomiona 1 października 2019r. z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej).

Wasze bibliotekarki