Przy wspólnej wieczerzy z podopiecznymi OREW „Niezabudka”

Przy wspólnej wieczerzy z podopiecznymi OREW „Niezabudka”

      Już po raz drugi uczniowie oddziału V c złożyli przedświąteczną wizytę wychowankom OREW „Niezabudka” w Kutnie. W trakcie krótkiej inscenizacji zaprezentowanej przez dzieci  przypomniane zostały tradycyjne zwyczaje i obrzędy związane z wigilijną kolacją. Był więc motyw białego obrusa, ognia, siana, pustego talerza, opłatka, parzystej liczby osób zasiadających do stołu, wigilijnych potraw, pierwszej gwiazdki, kolęd i wróżb. Pięknie nakryty stół stał się symbolem gościnności i zjednoczenia wszystkich, którzy przy nim zasiądą. Nie obyło się bez prezentów przyniesionych przez Świętego Mikołaja, by uświetnić tę jedyną w swoim rodzaju wieczerzę. Dla wszystkich zebranych w świątecznie udekorowanej sali stało się jasne, że nastał czas radości, pokoju i pojednania. Na zakończenie dzieci odczytały świąteczną bajkę napisaną przez Nikolę Stępską, a Święty Mikołaj życzył oczywiście WESOŁYCH ŚWIĄT!

„W ten wigilijny wieczór otwiera się wnętrze ziemi

I jasnym płomieniem świecą ukryte w nim skarby,

woda w źródłach, potokach i rzekach

zmienia się na chwilę w wino i miód, a nawet w płynne złoto.

W tę noc nawet wyschła zawsze Róża Jerychońska

otwiera swój kielich.

Ptaki rozmawiają ludzkim głosem, a także woły, krowy i konie.

Nawet martwe kamienie ożywają

I obracają się wokół własnej osi.

Przez całą przyrodę przebiega dreszcz tajemnicy

I wszystko zlewa się w mistycznym zapamiętaniu.”

Karolina Jagodzińska

Karolina Sulej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *