Sensoplastyka

Uczestnicy zajęć Sensoplastyka bardzo lubią eksperymentować. Tym razem mieli okazję poznać zupełnie nową technikę malowania – malowanie na mleku. Chłopców przywitała sala zabezpieczona folią, na której rozłożone były tacki, mleko w kartonie, kubki, barwniki, łyżeczki, woda i patyczki do czyszczenia uszu. Najpierw każdy samodzielnie wyciskał tubkę z barwnikiem do kubka. Nikt przy tym się nie kłócił, bo od jakiegoś czasu potrafimy się już ze sobą dzielić, pomagać sobie i pożyczać produkty sobie nawzajem. Barwniki wymieszaliśmy z wodą, a na tacki wlaliśmy mleko, które stało się naszym płótnem do malowania. Gdy każdy z chłopców dotknął powierzchni mleka patyczkiem zanurzonym w barwniku – stała się magia. Zaczęły powstawać barwne obrazy, które zmieniały się w zależności od dotknięcia powierzchni mleka patyczkiem. Każdy mógł utrwalić swoje dzieło poprzez przyłożenie kartki do kolorowego mleka. Zabawa do czystych nie należała, ale dzieci miały ogromną frajdę z tej mlecznej zabawy.

Na innych naszych zajęciach do malowania użyliśmy… pianki do golenia. Może trudno w to uwierzyć, ale ten kosmetyk stwarza wręcz nieograniczone możliwości twórcze. Oprócz tego wspaniale odwrażliwia okolice dłoni i stymuluje zmysł węchu przez swój intensywny zapach. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią powierzchnię do malowania 
( w naszym przypadku był to stół, ale może to być np. lustro czy okno) i rozsmarować piankę na stole. Chłopcy samodzielnie wyciskali piankę, co wcale nie było prostą sprawą. Następnie malowali palcami piękne obrazy, tworzyli zagadki rysunkowe, ćwiczyli pisanie liter, wyrazów. Sam proces twórczy poprzedziliśmy kilkoma ćwiczeniami usprawniającymi motorykę małą – robiliśmy kule z papieru i prasowaliśmy je jedną ręką, zamalowywaliśmy powierzchnię kartki, która była przyczepiona pod stołem, robiliśmy papierowy śnieg. Wszyscy wspaniale się przy tym bawili i chociaż wyszli z zajęć ubrudzeni pianką, wcale się tym nie przejmowali.

Marta Albińska/Dorota Wojciechowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *