Photon – przybysz z krainy algorytmów.

W naszej szkole, już drugi rok, odbywają się zajęcia pozalekcyjne przewidziane dla uczniów klas czwartych i piątych, będące wstępem do nauki programowania.

Photon, robot edukacyjny, pomaga w tej nauce.

Został zaprojektowany przez polskich inżynierów, absolwentów Politechniki Białostockiej aby wprowadzać dzieci do świata „prawdziwego programowania” przez zabawę i uczyć logicznego myślenia.

Uczestnicy zajęć zdobywają umiejętności sterowania robotem po macie, wykonując zadania o stopniowo zwiększanej trudności i komplikacji. Robot jest programowany za pomocą tabletu z aplikacją o pięciu zróżnicowanych pod względem trudności poziomach interfejsu.

Dzieci uczą się tworzyć programy z zastosowaniem instrukcji warunkowych, pętli oraz implementować funkcje, a grupa zaawansowana – stosowanie zmiennych.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w zakresie dwóch godzin lekcyjnych, w każdy czwartek w godz. 14.45 – 16.15.

Prowadzone są w ramach grantu miejskiego pt. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga – Kutnowskie Granty Oświatowe”. Z tego tytułu szkoła została zaopatrzona w cztery zestawy edukacyjne składające się z robota z tabletem oraz matami. Zajęcia cieszą się dużym powodzeniem. Jest to przede wszystkim dobra zabawa.

Ewa Andryszczak – Pawłowska