„Działajmy razem!” Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

„Działajmy razem!” Dzień Bezpiecznego Internetu 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Wydarzenie w Polsce organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Ideą wydarzenia jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

Po raz drugi kampania odbywa się pod hasłem „Działajmy razem!” podkreślając istotną rolę różnych instytucji (w tym oczywiście szkoły i domu rodzinnego) w procesie kształtowania pozytywnych wzorców (tolerancji i kultury zrozumienia).

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole trwał od 6 do 14 lutego.

W ramach akcji przygotowano i przesłano wychowawcom oddziałów:

  • prezentacje multimedialne: Bezpieczeństwo dzieci online, Bezpieczeństwo młodzieży online, Zasady bezpiecznego Internetu (I.Smolarek), Zalety i wady korzystania z Internetu (Sz. Szałkowski);
  • ankiety dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci (A.Kolczyńska).

Nauczyciele podczas zebrań z rodzicami i na zajęciach z wychowawcą podjęli tematykę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci wykorzystując swoje jak i nadesłane materiały.

Przez cały okres trwania akcji w naszej szkole, administrator Wirtualnej Gazetki Szkolnej p. G. Gmerek publikował prezentacje multimedialne (Offline challenge, Zasady bezpiecznego Internetu, Zasady savoir – Viru w Internecie) oraz filmy pt. Netykieta – wszystko, co warto o niej wiedzieć oraz Telefoniczno – Internetowy savoir – vivre. Z powyższymi publikacjami przez cały okres trwania akcji mogli zapoznać się uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Temat bezpieczeństwa w sieci został podjęty również w trakcie innowacji prowadzonej przez nauczycieli p. G.Gmerka i p. M.Bajdę. Zadaniem uczniów biorących udział w zajęciach jest tworzenie prezentacji multimedialnej w chmurze.

W tegoroczne obchody bardzo aktywnie włączyli się członkowie Koła Przyjaciół Książki (K. Kowalska, A. Przybylińska, L. Syska, M. Syska, Sz. Szałkowski, B. Zagawa). Uczniowie zainicjowali i przeprowadzili w dniu 12 lutego kampanię informacyjną wśród społeczności szkolnej, na potrzeby której przygotowali tablicę informacyjną w holu szkoły. Zaopatrzeni w transparenty oraz okolicznościową gazetkę poświęconą bezpieczeństwu w sieci szerzyli wiedzę na temat bezpiecznych i kulturalnych zachowań w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

I.Smolarek                          

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *