1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                           Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

                                    Zbigniew Herbert

 

                Jest to najmłodsze święto w kalendarzu świąt patriotycznych. Funkcjonuje od 3 lutego 2011 roku, jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza przyniesiona na bagnetach żołnierzy Armii Czerwonej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec systemu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało około 200 tys. osób, a 20 tys. walczyło w partyzantce. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa i Milicją Obywatelską. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby prawdziwi bohaterowie  żyli w pamięci młodego pokolenia i byli  wzorem patriotyzmu.

Naszą formą uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych było spotkanie z kutnowskim historykiem – regionalistą p. Jackiem Saramonowiczem. Jego prelekcja ukazała społeczności uczniowskiej ludzi i wydarzenia związane z podziemiem niepodległościowym w Kutnie i na Ziemi Kutnowskiej, między innymi los oddziału „Błyskawica”, egzekucję kapitana AK w lesie kuczkowskim a także represje UB wobec organizacji „Mściwy Jastrząb”

 

Oprac. W.Leśniewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *