Witaj, piękna Hellado!

Witaj, piękna Hellado!

       Pod takim hasłem w klasach V c i V d odbyły się lekcje języka polskiego, na których uczniowie zaprezentowali inscenizacje wybranych mitów greckich. Wcielając się w rolę mitycznych bóstw  i herosów, piątoklasiści udowodnili, że mity są wciąż żywe  i nieustannie inspirują.

      Tak więc prosto  z wesela Peleusa i Tetydy przybyły Afrodyta i Atena,  król Tracji Orfeusz z rozpaczy za utraconą miłością podążył do piekieł, Demeter  wynegocjowała cztery pory roku, Tezeusz uległ czarowi Ariadny, rozwinął nić …i pokonał Minotaura, a Herakles, próbując odkupić swoje winy, wykonał trzy ze zleconych mu dwunastu prac…

Mimowolnie  przywołany został klimat starożytnej Grecji, kiedy bogowie rządzili światem, a zwykli śmiertelnicy z zapartym tchem śledzili ich losy.

„Na co się mamy dręczyć? Próżne nasze smutki,
Żadne z nich dobre dla nas nie wynikną skutki.
Smutek dostali ludzie od bogów podziałem
Oni się tylko cieszą szczęściem doskonałem.
Dwoiste pod Zeusowym tronem jest naczynie:
Z jednego złe, z drugiego dobre dla nas płynie.
Czyje losy z obydwu naczyń Zeus miesza,
Tego na przemian smuci, na przemian pociesza”.

Homer „Iliada”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *