1 czerwca 2016 r. klasa 2g na zaproszenie Pana Zygmunta Fabisiaka zwiedzała Zakłady AMZ Kutno. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć wiele ciekawych miejsc związanych z produkcją specjalistycznych samochodów. Dużo emocji było podczas oglądania od środka ciężkich wozów bojowych, zarówno tych nowoczesnych jak i historycznych. Na zakończenie wizyty w zakładach zostaliśmy poczęstowani pizzą i napojami, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Bardzo dziękujemy Panu Zygmuntowi Fabisiakowi za zaproszenie i oprowadzenie, a także Pani Katarzynie Piotrowskiej za zorganizowanie transportu.


Agnieszka Ciesielska


Hej, hej rodzina jest ok!

 

W piątek 10 czerwca 2016 r. odbył się Piknik Rodzinny w Raciborowie, w którym wzięły udział klasy I d, I i  z rodzinami.

Najpierw uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z przyrodnikiem p. Jarosławem Makowskim. Wędrując ścieżką dydaktyczną poznawali życie lasu, prowadzili obserwacje, słuchali ciekawostek przyrodniczych, zbierali okazy do klasowego zielnika. Dzieci dowiedziały się jakie są problemy ekologiczne, poszerzyły wiadomości z zakresu edukacji przyrodniczej.Następnie wspólnie z rodzinami,  dzieci bawiły się na wesoło, na sportowo. Odbyły się rodzinne mecze, różne pląsy i zabawy. Było ognisko z kiełbaskami i pysznymi piankami. Ale to było smaczne! Na koniec wszyscy śpiewali znane harcerskie piosenki „Płonie ognisko”, „Hej przyjaciele”, „Stokrotka”…W przyszłym roku z pewnością powtórzymy rodzinne spotkanie.

Dziękujemy wszystkim rodzinom za udział we wspólnej zabawie.

 

                                                                                    Ewa Rozmarynowicz

                                                                                    Joanna Traczyk


A jak architekt

 Dnia    3 czerwca 2016 r. do klas I d, I i, I h przybył niezwykły gość architekt – pan Konrad Grela, tata Kaliny uczennicy klasy I i. Opowiadał o charakterystycznych budowlach na świecie ( piramidach, Krzywej wieży, Wieży Eiffla…), ilustrując je na slajdach. Mówił o swojej odpowiedzialnej pracy, prezentował najnowszy projekt budowli na dużej planszy. Przyniósł ze sobą ciekawy przyrząd linijkę z miarką ze skalą oraz kask, który używany jest do ochrony głowy na budowie. Uczniowie uważnie słuchali, oglądali, przymierzali kask. Na koniec spotkania zasypali pana architekta dużą ilością pytań.

To było bardzo ciekawe spotkanie.

                                                                               Dorota Kacprzak

                                                                               Ewa Rozmarynowicz

                                                                               Joanna Traczyk


Miło, wesoło – na sportowo

Pod takim hasłem 9czerwca br. odbyło się spotkanie uczniów klasy 1j, ich rodziców oraz wychowawcy klasy.  

Impreza miała charakter sportowy i odbyła się w nowo wyremontowanej hali.  We wspólnej zabawie uczestniczyli licznie przybyli dorośli oraz dzieci.    Relaksacyjną, wesołą rozgrzewkę przy muzyce, grach i zabawach przeprowadziła wychowawczyni klasy. Później rozpoczęła się zacięta rywalizacja czterech zespołów. Siedem konkurencji sportowych wyzwoliło wśród zawodników, zarówno tych starszych, jak i tych młodszych mnóstwo zaangażowania, emocji, a przede wszystkim świetnej zabawy. Najwięcej energii i uśmiechu wywołało przeciąganie liny. Spotkanie zakończono w sali lekcyjnej, w której na „wyczerpanych trudami rywalizacji rodziców” czekała niespodzianka – piosenka i upominek.

To spotkanie to doskonała promocja aktywności fizycznej, integracji, a przede wszystkim zabawy w sposób, który należy propagować i kontynuować.

 

 Opracowanie : J.Kruszewska


JAK NIE CZYTAMY JAK CZYTAMY!!!

10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w hali sportowej. O dziwo nikt nie biegał, nikt nie skakał. Zamiast piłki (do kosza czy siatki) uczniowie przynieśli książki i zaczęli … czytać. Staliśmy się tym samym małym ziarenkiem w ogólnopolskiej akcji masowego czytania w jednym momencie Jak nie czytam jak czytam.

Inspiracją do zorganizowania wydarzenia (organizatorem: miesięcznik Biblioteka w Szkole) był raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej, według którego 63 % Polaków powyżej 15 roku życia nie czyta (nawet nie przegląda) książek.

634 uczniów Jedynki z klas I – VI udowodniło, że czytanie jest fajne. Akcja pokazała wszystkim to, co my bibliotekarze wiemy od dawna – uczniowie lubią i chcą czytać. Interesują się literaturą, śledzą nowości wydawnicze i szukają ciekawych książek. Czytanie nie jest niczym wstydliwym ani niemodnym.

Badania przeprowadzone w naszej szkole pokazują, że w ciągu ostatniego roku czytelnictwo wzrosło o 50 % (takie wyniki baaaardzo lubimy), a czas wypożyczeń jeszcze się nie skończył. Od tego roku udostępniamy książki także na okres wakacji. 


Dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, skoki na linach, karuzele, symulator rajdowy, kącik plastyczny – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na mieszkańców Kutna na orliku przy Szkole Podstawowej nr 1. W południe ruszył tam bowiem Piknik Rodzinny, który placówka postanowiła zorganizować po raz kolejny. Odzew ze strony kutnian był imponujący – cały teren szkoły zapełnił się maluchami i ich rodzianami. Zabawa była znakomita.

Piknik zorganizowano już po raz piąty, a jego celem była przede wszystkim integracja mnieszkańców związanych ze szkołą i osiedlem. Organizatorzy co roku wykazują się dużą kreatywnością w wymyślaniu coraz ciekawszych atrakcji, z których skorzystają duzi i mali. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem “Papierowe fantazje”. 


Rozmawiamy o pogodzie

7 czerwca odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego w klasie IV e prowadzone przez Agnieszkę Zagórowską. Uczniowie pracowali w grupach, dokonywali  oceny koleżeńskiej i korzystali z narzędzi TIK m.in. z  tablicy interaktywnej. Tematyka lekcji dotyczyła opisywania pogody w wybranych miejscowościach, dzieci korzystały z mapek i symboli. Stosując się do elementów oceniania kształtującego dokonali ewaluacji zajęć wspólnie z rodzicami obserwującymi lekcję.

DSC_0020


 

Orlik przy Szkole Podstawowej nr 1 bardziej niż boisko przypominał dzisiaj profesjonalne miejsce do szkolenia psów. Wszystko dzięki czworonożnym gościom – pięknym owczarkom niemieckim – którzy wraz z opiekunami i instruktorem odwiedzili dzisiaj nasze miasto. Zachwyceni byli nie tylko uczniowie, ale również przedszkolaki, które także przyszły obejrzeć pokaz psów. Organizacją spotkania zajęło się bowiem Przedszkole Miejskie nr 17 “Niezapominajka”, a dokładniej Katarzyna Popielarczyk, Agnieszka Szatkowska i Anna Pałczyńska. Prezentacja odbyła się pod hasłem: “Wy nie wiecie, a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem”.

W trakcie godzinnego spotkania maluchy miały okazję poznać wiele ciekawostek dotyczących psów oraz zasad bzpiecznego obchodzenie się ze zwierzętami. Chętnie odpowiadały na pytania instruktora i wykazały się sporą wiedzą w temacie czworonogów. Największe zaintersowanie wywołało jednak pojawienie się na boisku głównych zainteresowanych, czyli owczarków niemieckich, które pod okiem opiekunów wykonywały różne polecenia. 

– Spotkanie zostało zorganizowane przede wszystkim w celu przypomnienia dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dostarczyło im wiele cennych wskazówek i  porad – powiedziała Katarzyna Popielarczyk z “Niezapominajki”.

Za pokaz psów odpowiedzialna była “Kraina Szakali” szkolącą czworonogi na terenie Gostynina, Włocławka i Grudziądza.