o6r96f0

BIBLIOTEKA SZKOLNA

GODZINY PRACY 

PONIEDZIAŁEK  07:45 – 15:30

WTOREK 07:45 – 15:30

ŚRODA – DZIEŃ PRACY WEWNĘTRZNEJ 

CZWARTEK  07:45 – 15:30

PIĄTEK 07:45 – 15:30


Konkurs na Biblioklasę rozstrzygnięty!!!!!

Od września do końca maja zbierałyśmy dane na temat czytelnictwa wśród uczniów oddziałów I – VI. Wszystko za sprawą konkursu na Biblioklasę czyli najbardziej zaczytanych uczniów. Podsumowałyśmy wyniki w kategoriach oddziałów I – III i IV – VI.

A oto efekty:

Oddziały I – III

1 miejsce 2e (średnia: 13,46 książki na ucznia)

2 miejsce       2f (średnia: 11,67)

3 miejsce       2b (średnia: 11,44)

4 miejsce       2j (średnia: 10,70)

5 miejsce       3a (średnia: 10,26)

Oddziały IV – VI

1 miejsce 4b (średnia: 7,96 książki na ucznia)

2 miejsce       4d (średnia: 7,27)

3 miejsce       6d (średnia: 6,52)

4 miejsce       6f (średnia: 6,38)

5 miejsce       5e (średnia: 5,72)

Na uznanie zasługuje fakt, iż uczniowie z oddziału 4b w ubiegłym roku szkolnym również triumfowali tylko w kategorii I – III.

Zwycięzcy otrzymali dyplom i pamiątkowe zakładki.

Cieszy nas bardzo wysoka liczba przeczytanych książek. Jest to dowód, iż młodzi ludzie czytają! Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku będziemy mogły przedstawić jeszcze wyższe wyniki.

A tak poza tym, wakacje bez książki to czas stracony!!!

Wasze bibliotekarki

 

 

 


Strachy na lachy na Placu Piłsudskiego

Przedstawiciele społeczności naszej szkoły uczestniczyli w wielkim święcie książek i czytania jakie miało miejsce w Kutnie 13 maja (sobota). „Z książką na walizkach” to radosne wydarzenie czytelnicze, które organizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie wraz z Wydawnictwem Literatura. Do naszego miasta  przybyli autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz, Kalina Jerzykowka, Izabella Klebańska, Beata Ostrowicka, Katarzyna Ryrych, Tomasz Trojanowski, Paweł Wakuła i Katarzyna Wasilkowska. Zabawa odbywała się pod hasłem „Strachy na lachy”.

Imprezę rozpoczęła parada ze Stadionu Miejskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W barwnym i radosnym korowodzie szli przedstawiciele przedszkoli, szkół, osrodków szkolno-wychowawczych, rodzice i dziadkowie nie tylko z naszego miasta ale z całego województwa. Wznoszono okrzyki, prezentowano transparenty popularyzujące książki i czytanie. Na Placu Piłsudskiego ze sceny powitała nas Dyrektor biblioteki miejskiej w Kutnie. Zaprosiła wszystkich do oglądania występów dzieci, zabaw z animatorami oraz spotkań z autorami. Dodatkowo można było kupić ciekawą książkę i zdobyć autograf ulubionego twórcy.

Naszą szkołę pięknie reprezetowali uczniowie oddziału IIe wraz z panią Agnieszką Kaźmierczak, którzy zaprezentowali taniec „Polka kutnowianka”. Dzieci z oddziału IIIb pod kierunkiem pani Barbary Wódki i pani Luizy Lachowicz przedstawili scenkę „Podkowa na szczęście”. Imprezę uświetniał występ Amelii Kobus z klasy Vc, która wykonała piosenkę przewodnią „Strachy na lachy”. W paradzie oprócz uczniów klasy IIIb uczestniczyły dzieci z klas drugich wraz z opiekunami, uczniowie z klasy VIc z panią Agnieszką Zagórowską, przedstawiciele Koła Przyjaciół Książki oraz nauczyciele biblioteki szkolnej.

Ciepły, wiosenny dzień i dobre nastroje uczestników sprawiły, że udział w imprezie bardzo nam się podobał, a bliskość autorów spowodowała rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i dziadkom, którzy wzięli udział w sobotniej zabawie dziękujemy.

 

Z czytelniczym pozdrowieniem 😉

Wasze bibliotekarki     


Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą

10 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Wakułą. Wizyta pisarza i rysownika w naszym mieście związana była z V Łódzkimi Spotkaniami Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z książką na walizkach!. Organizatorem wyjątkowego wydarzenia czytelniczego jest Wydawnictwo Literatura z Łodzi i w tym roku jako gospodarz święta Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie.

W trakcie spotkania uczniowie zostali zapoznani z twórczością pisarza. Autor „specjalizuje się” między innymi w humorystycznym ukazywaniu polskich władców. Dowodem na to może być jedna z jego książek (dostępna w bibliotece szkolnejJ) – Jagiełło pod … prysznicem. Pozycja jest dowodem na to, iż historia nie jest nudna. Wydarzenia z dziejów Polski mogą rozśmieszać, przerażać i wzbudzać wiele wiele różnych emocji. Na pewno zainteresują każdego.

Książki autorstwa Pawła Wakuły:

  • Dentysta w paszczy krokodyla
  • Dębowa kołyska
  • Jagiełło pod … prysznicem
  • Mój tata jest olbrzymem
  • Na tropie sześcioptaka
  • O czym szumi las
  • Kajtek i Yetik podnoszą żagle
  • Co w trawie piszczy
  • Kajtek i Yetik
  • opowiadania w ramach serii Zdarzyło się w Polsce.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z pisarzami. Więcej informacji tutaj:

http://www.bibliokutno.pl/aktualnosc-1234-z_ksiazka_na_walizkach_v_edycja.html

I.Smolarek


MISTRZOWIE CZYTELNICTWA 2017

OBRONILIŚMY TYTUŁ!!!

24 kwietnia 2017 roku z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi Filia w Kutnie i Szkoły Podstawowej nr 9 odbył się V Międzyszkolny Turniej Czytelniczy Z legendą po Polsce. Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Kutno, zorganizowany został z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Celem turnieju było m.in. kształtowanie zainteresowań czytelniczych i postaw patriotycznych uczniów, przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień oraz przezwyciężania stresu.

Rywalizacja już od samego początku, czyli od etapu szkolnego była bardzo zacięta. 3 kwietnia w bibliotece szkolnej 23 uczniów klas IV spotkało się na teście wiedzy ze znajomości legend. Jednakże to dopiero dogrywka pozwoliła wyłonić super trójkę. Najlepszymi z najlepszych okazali się: Wojciech Kusiak, Oskar Marciszewski, Zuzanna Olejnik

Uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas zmagań powiatowych. W finale wzięło udział 9 szkół. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą na temat treści legend, ale także szeregiem umiejętności (praca w zespole, analiza tekstu, wyszukiwanie informacji). Rywalizacja trwała do ostatniej chwili, do ostatniego pytania. Dramaturgii dodawał fakt, iż drużyny dzielił tylko 1 punkt. Koniec końców nasi wspaniali uczniowie obronili tytuł Mistrza Czytelnictwa.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy

Wasze bibliotekarki

 


Już czytamy i wypożyczamy książki!

21 kwietnia pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zostały zapoznane z regulaminem korzystania z zasobów bibliotecznych oraz zasadami właściwego obchodzenia się z wypożyczonymi książkami.   Na pamiatkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali zakładki wykonane przez starszych kolegów, a także zagadki, łamigłówki biblioteczne i kolorowanki – postacie z bajek i literatury dziecięcej.   Witamy nowych czytelników i zapraszamy do korzystania z naszych wspaniałych książek.

Wasze Bibliotekarki.


Podsumowanie projektu o Kościuszce

12 kwietnia w sali widowiskowej miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu Tadeusz Kościuszko – nasz patron, bohater, wzór. Inicjatywa realizowana pod kierunkiem nauczycielek bibliotekarek Izabeli Smolarek i Małgorzaty Jaworskiej we współpracy z nauczycielkami plastyki Agnieszką Adamek i Magdaleny Frankowskiej oraz nauczycielką świetlicy Elżbiety Nikiforow – Marczyńskiej, związana była z tegorocznym patronatem w osobie Tadeusza Kościuszki. Nie bez znaczenia jest również tradycja obchodzenia Dnia Patrona. Wydarzenie miało na celu przybliżenie faktów z życia naszego bohatera, ukazanie przywódcy insurekcji jako wzorca osobowego oraz rozbudzenie zainteresowania nie tylko osobą Kościuszki, ale również historią własnego narodu.

W ramach projektu przygotowane były wystawy, gazetki i szkolna gra biblioteczna. Ogłoszono również konkursy:

Kosynier – bohater spod Racławic, konkurs plastyczny

I miejsce:       Nikola Darmasik, 1a

Tomasz Cybulski, 1b

Julia Dębowska, 1a

II miejsce:     Jakub Kasiński, 1b

                        Carina Pantia, 1a

III miejsce:   Adam Siedlecki, 1b

 

Tadeusz Kościuszko w oczach dzieci, konkurs plastyczny

I miejsce:       Julia Tyrańska, 2j

II miejsce:     Nikola Rączka, 3b

III miejsce:   Zuzanna Wnuk, 3i

                        Lena Syska, 2j

Kalendarz z patronem naszej szkoły, konkurs plastyczny

I miejsce:       Igor Ratajczyk, 4d

                        Mateusz Fol, 5e

II miejsce:     Klaudia Kowalska, 5e

                        Wiktor Gryglak, 6e

III miejsce:   Wojciech Walczak, 4b

                        Szymon Przeradowski, 6e

 

Piszemy bezbłędnie o naszym patronie, dyktando:

I miejsce:       Julia Antczak, 6a

II miejsce:     Michalina Buchajewicz, 6e

III miejsce:   Aleksandra Kowalska, 5c

Nagrody oczywiście książkowe dla laureatów ufundowała Rada Rodziców. Wernisaż nagrodzonych prac można podziwiać w holu szkoły.

Wasze bibliotekarki 

 


Tropem Tadeusza Kościuszki!

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Tadeusza Kościuszki. Chcąc uczcić pamięć o naszym patronie, w dniu 29 marca zorganizowałyśmy Szkolną Grę Biblioteczną pod hasłem Tropem Tadeusza Kościuszki.

W zabawie wzięli udział wytypowani uczniowie z oddziałów IV-VI. Gra rozpoczęła się w bibliotece szkolnej, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z zasadami i celami obowiązującymi w trakcie zabawy. Głównym problemem, który należało rozwiązać było odnalezienie zaginionego portretu patrona. Rozwiązywanie kolejnych zadań przybliżało uczniów do odzyskania wizerunku Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na zespoły. Młodzież w trakcie zabawy musiała m.in. trafić piłeczkami do celu, wyszukać błędy w tekście o życiu i działalności patrona, rozwiązać krzyżówkę o dobrych manierach, by wreszcie dotrzec do hasła – Tadeusz Kościuszko – nasz patron, bohater, wzór. Finał zabawy miał miejsce w gabinecie wicedyrektor Elżbiety Chodorowskiej, gdzie uczniowie odnaleźli zaginiony portret Tadeusza Kościuszki.

Inicjatywa wzbudziła zainteresowanie uczniów niezwykłym życiem patrona oraz szczególnym okresem w historii narodu polskiego – utratą niepodległości.

Pozdrawiamy

Wasze bibliotekarki 

 

 


KOCHAM CIĘ, KSIĄŻKO!

 

Każdy z nas ma swoją ulubioną, ukochaną, najwspanialszą książkę. Taką, do której często wraca, wspomina, poleca innym. W dniach: 20 – 24 marca przeprowadzałyśmy wybory takiej książki w naszej szkole. Odwiedziłyśmy wszystkie oddziały II – VI, aby zebrać Wasze propozycje.

 Wyniki plebiscytu przedstawiają się następująco:

Kategoria: dziewczęta

  1. Harry Potter (seria) – 27 głosów
  2. Dziennik Cwaniaczka (seria) – 15 głosów
  3. Zaopiekuj się mną (seria) – 14 głosów
  4. Karolcia – 14 głosów
  5. O psie, który jeździł koleją – 12 głosów
  6. Dzieci z Bullerbyn – 11 głosów

Pompon w rodzinie Fisiów – 11 głosów

 Kategoria: chłopcy

  1. Harry Potter (seria) – 32 głosy
  2. Dziennik Cwaniaczka (seria) – 28 głosów
  3. O psie, który jeździł koleją – 15 głosów
  4. Mikołajek – 13 głosów
  5. Kubuś Puchatek – 10 głosów

 

W plebiscycie wzięło udział 572 uczniów. Akcja jest częścią większego wydarzenia organizowanego w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu kutnowskiego z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi Filia w Kutnie. Czekamy na podsumowanie głosów ze wszystkich instytucji.

Więcej informacji na temat wyników plebiscytu z naszej szkoły znajdziecie w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy

Wasze bibliotekarki

 


Zakochani w książkach

14 lutego w bibliotece szkolnej odbył się finał zabawy z książką pt. Randka w ciemno. Zadaniem uczniów oddziałów IV – VI było odgadnięcie tytułów sześciu spośród dziesięciu opakowanych książek. Jedyną podpowiedzią były hasła charakteryzujące bohaterów i treść danej pozycji. Wśród zagadkowych paczek znalazły się m.in.: Mikołajek, Harry Potter, Kopciuszek, Kubuś Puchatek, Pinokio.

Wszyscy, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi wzięli udział w losowaniu drobnych upominków (zeszyty, notesy, długopisy, zawieszki). Losowania dokonał bezstronny uczeń Ernest W. Nagrodzeni zostali: Gabrysia Łebkowska, Wiktor Walczak, Basia Kowalska, Gabrysia Szafrańska, Dominik Makuła, Amelia Kasińska, Marta Drabik, Patrycja Fabjańska, Alicja Błaszczyk, Klaudia Kowalska, Konrad Pasikowski, Mia Pietrzak, Ania Śliwińska, Julia Królak, Gabriela Lepczyńska, Zuzanna Zaczkiewicz, Jakub Krajewski, Szymon Szałkowski, Oliwia Stanecka, Hanna Kubiak, Iga Ladorudzka, Maja Syska. Za upominki dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców.

Nagrodzonym gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w grach i zabawach biblioteki szkolnej.

Wasze bibliotekarki