Z KLASYKĄ ZA PAN BRAT – LUTY 2021 konkurs dla uczniów klas IV – VIII

Oto kolejna odsłona (po krótkiej feryjnej przerwie) cyklicznego konkursu dla uczniów klas IV – VIII, którego celem jest propagowanie lektur szkolnych i sprawdzenie znajomości ich treści. W każdy drugi piątek miesiąca (oprócz ferii i świąt), będziemy publikować fragment tekstu.

Waszym zadaniem, Drodzy Uczniowie, będzie podanie jego autora (imię i nazwisko) oraz tytułu utworu. Nagrodzimy trzech uczniów, którzy jako pierwsi udzielą właściwej odpowiedzi.

Wiadomość z poprawną odpowiedzią (IMIĘ I NAZWISKO AUTORA + TYTUŁ UTWORU)

wysyłamy na adres:

Librus – Wiadomości – (Napisz) – Pracownik biblioteki – Smolarek Iza

Tylko odpowiedzi wysłane na powyższy adres będą brane pod uwagę.

A teraz zabawę czas zacząć! J

Fragment lutowy:

A dzielny chłopak, nieodrodny potomek obrońców chrześcijaństwa, prawa krew zwycięzców spod Chocimia i Wiednia, stał z podniesioną głową czekając wyroku. Na wychudłych, opalonych przez pustynny wicher policzkach wykwitły mu jasne rumieńce, oczy rozbłysły, a ciałem wstrząsnął dreszcz zapału. „Oto — mówił sobie — wszyscy inni przyjęli jego naukę, a jam nie zaparł się wiary ni duszy.” I lęk przed tym, co mogło i miało nastąpić, przytaił mu się w tej chwili w sercu, a natomiast zalała je radość i duma.

Do dzieła!