Z KLASYKĄ ZA PAN BRAT – KWIECIEŃ 2021

konkurs dla uczniów klas IV – VIII

Oto kolejna odsłona cyklicznego konkursu dla uczniów klas IV – VIII, którego celem jest propagowanie lektur szkolnych i sprawdzenie znajomości ich treści. W każdy drugi piątek miesiąca, publikujemy fragment tekstu.

Waszym zadaniem, Drodzy Uczniowie, będzie podanie jego autora (imię i nazwisko) oraz tytułu utworu. Nagrodzimy trzech uczniów, którzy jako pierwsi udzielą właściwej odpowiedzi.

Wiadomość z poprawną odpowiedzią (IMIĘ I NAZWISKO AUTORA + TYTUŁ UTWORU)

wysyłamy na adres:

Librus – Wiadomości – (Napisz) – Pracownik biblioteki – Smolarek Iza

Tylko odpowiedzi wysłane na powyższy adres będą brane pod uwagę.

A teraz zabawę czas zacząć! J

Fragment kwietniowy:

Zanim Flawiusze wznieśli Koloseum, amfiteatra w Rzymie budowano przeważnie z drzewa, toteż wszystkie niemal spłonęły w czasie pożaru. Nero jednak dla wyprawienia przyobiecanych igrzysk kazał wznieść kilka, a między nimi jeden olbrzymi, na który zaraz po ugaszeniu ognia poczęto sprowadzać morzem i Tybrem potężne pnie drzew, wyciętych na stokach Atlasu. Ponieważ igrzyska wspaniałością i liczbą ofiar miały przejść wszystkie poprzednie, dodano więc obszerne pomieszczenia dla ludzi i zwierząt. Tysiące rzemieślników pracowało nad budową dniem i nocą. Budowano i ozdabiano bez wytchnienia. Lud opowiadał sobie cuda o oparciach wykładanych brązem, bursztynem, kością słoniową, perłowcem i skorupnikiem zamorskich żółwiów. Biegnące wzdłuż siedzeń kanały, napełnione lodowatą wodą z gór, miały utrzymywać w budynku chłód przyjemny, nawet w czasie największych upałów. Olbrzymie purpurowe velarium zabezpieczało od promieni słonecznych. Między rzędami siedzeń ustawiono kadzielnice do palenia wonności arabskich; w górze pomieszczono przyrządy do skrapiania widzów rosą szafranową i werweną. Słynni budowniczowie, Sewerus i Ceder, wysilili całą swą wiedzę, by wznieść amfiteatr niezrównany, a zarazem mogący pomieścić taką liczbę ciekawych, jakiej dotąd żaden ze znanych nie mógł pomieścić.

Do dzieła!