MŁODY  OBYWATEL  CHCE  WIEDZIEĆ  WIĘCEJ

Tylko dzieci wiedzą,

czego szukają.

Antoine de Saint – Exupery

Na przełomie października i listopada 2022r. uczniowie z oddziałów 1a i 2d przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego „Młody Obywatel chce wiedzieć więcej”. Celami projektu było rozbudzanie aktywności poznawczej uczniów, poznanie praw i obowiązków ucznia,  a także środowiska, w którym dzieci mieszkają i uczą się, doskonalenie umiejętności współpracy, wyszukiwanie niezbędnych informacji oraz uczestniczenie w przygotowaniach      i obchodach świąt patriotycznych. Uczniowie pod opieką wychowawców z zaangażowaniem przystąpili do ustalenia zasad realizacji zadań, a następnie do poszukiwań, działań, i rozwiązywania problemów. Starsi uczniowie z drugiej klasy wprowadzali młodszych kolegów w środowisko szkolne, zapraszając do gier i zabaw integracyjnych. Poznawali budynek szkoły, rozmieszczenie pomieszczeń i jej pracowników. Ustalali zasady pracy    i kodeks postępowania w klasie, szkole, na ulicy i miejscach użyteczności publicznej. Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do zapoznania się z reprezentantami do samorządu,   a następnie wszystkie dzieci włączyły się w wybór kandydata. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach obywatelsko – patriotycznych. Poznawali symbole narodowe, miejsca pamięci narodowej, min. wojskową cześć cmentarza miejskiego, gdzie porządkowali groby żołnierzy, palili znicze, oddali hołd poległym w II wojnie światowej żołnierzom i harcerzom. Następnym ważnym zadaniem było spotkanie z pracownikiem Muzeum Regionalnego w Kutnie, podczas którego dzieci zapoznały się z legendą o powstaniu Kutna oraz zmieniające się herby na przestrzeni lat. Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości brały udział w warsztatach  z instruktorkami Kutnowskiego Domu Kultury w Kunie, wykonały  biało – czerwone kotyliony. Samodzielnie wykonane rozetki zdobiły galowy strój uczniów podczas szkolnych obchodów święta i wizyty w Urzędzie Miasta. W dniu 9 listopada 2022r. uczniowie oddziału 2d poznawali dzieje miasta podczas oglądania Panoramy Historii Kutna. Później udali się na spotkanie z Prezydentem Miasta Kutno p. Zbigniewem Burzyńskim, podczas którego dowiedzieli się na czym polega praca Prezydenta miasta, pracowników urzędu, jak obecnie rozwija się nasze miasto i jakie są perspektywy rozwoju na najbliższe lata. Uczniowie spotkali się z pracownikami Wydziału Edukacji, Planowania Przestrzennego, centrum monitoringu        i strażnikami miejskimi.

To były ważne lekcje z wychowania obywatelskiego  i patriotycznego, wniosły dużo wiedzy   i ogromne pokłady radości. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację projektu.

Uczniowie oddziałów 1a, 2d

z wychowawcami