EkoEksperymentarium w BWA, czyli nauka przez sztukę

W ramach realizacji treści ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,EkoEksperymentarium –graj i ratuj świat naprawdę!” uczniowie oddziału Ib w dniu 01 lutego br. odwiedzili wystawę w Warszawie, która jest częścią tego projektu, składającego się z portalu z grami. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. EkoEksperymentarium to nowa, niesztampowa wystawa, pozwalająca sprawdzić, jak nasze codzienne “małe” czynności mogą wpłynąć korzystnie na środowisko. Jest zbudowana na planie mieszkania: w salonie poznaliśmy sposoby na oszczędzanie energii, w łazience dbaliśmy o każdą kroplę wody, w kuchni dzieliliśmy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądaliśmy rzeczy i zastanawialiśmy się nad tym dlaczego warto mieć mniej.  Mogliśmy także samodzielnie sprawdzić co się stanie, jeśli obniżymy temperaturę w domu albo przestaniemy kupować wodę butelkowaną, poznaliśmy również ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów. W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawialiśmy ważne kwestie ekologiczne i to, jak we własnym domu, możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego fajnie było poznać proste sposoby na to, jak być eko i ułatwiać sobie życie. Braliśmy też udział w warsztatach plastycznych   z tworzeniem ekowyzwań na co dzień. Były to fajne zajęcia nie tylko dla oka…..informacja  w połączeniu z obrazem i działaniem asymilowana jest szybciej i z większym zainteresowaniem, A sam fakt, że dowiadujemy się o czymś w pomieszczeniu innym niż klasopracownia, też jest bardzo ważny.

Uczniowie Ib z opiekunami