„Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie”

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie realizowane są zajęcia w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie”. Celem projektu jest: przybliżenie uczniom oddziału 8c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie znajomości regionu kutnowskiego w aspekcie wartości i różnorodności środowiska naturalnego, kulturowego i społecznego, wielokulturowość nakierowana na integrację społeczną, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób innej narodowości, zapewnienie poczucia akceptacji, uznania i bycia potrzebnym. Projekt realizowany w czasie pozalekcyjnych zajęć oddziału 8c, do którego uczęszczają uczniowie z Ukrainy, w oparciu o przedstawione poniżej bloki tematyczne.

Bloki tematyczne:

1. Malowanie farbami akrylowymi kamyków z motywem: Róża,
  2. Wykonanie w sali 303 Kącika historycznych miejsc Kutna,

6.Oglądanie prezentacji multimedialnych z zabytkami powiatu kutnowskiego, w tym z pomocą nauczyciela – pedagoga, stworzenie Mapy zabytków powiatu kutnowskiego (Miasto Kutno, gmina Kutno, gmina Krzyżanów, gmina Łanięta, gmina Nowe Ostrowy, gmina Oporów, gmina Strzelce, gmina Żychlin) z opisem w języku polskim i języku ukraińskim oraz przekazanie jej do naszej biblioteki szkolnej przez uczniów z oddziału 8c. Ponadto wdrażanie aktywnych metod pracy z uczniami poprzez oswajanie uczniów oddziału 8c np. z nowymi technologiami – współpraca z interaktywnym robotem edukacyjnym Photon. Trzy zajęcia zrealizowane są w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
w Kutnie, w godzinach 15.40 -17.10 sala 303. Uczniowie z oddziału 8c biorą udział
w zajęciach systematycznie i z zaangażowaniem. Pozostałe bloki tematyczne dotyczyć będą pieszych wycieczek edukacyjnych po terenie miasta Kutno a mianowicie:

3. Wycieczka po regionie – zwiedzanie historycznych miejsc w Kutnie, w tym:

Urząd Miasta Kutno,

Muzeum Pałac Saski w Kutnie,

Park Miejski im. Romualda Traugutta w Kutnie,

Dworek Modrzewiowy (siedziba TPZK),

1. Kim jesteśmy? Poznanie osób związanych z historią Kutna:

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (TPZK),

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej (ZPiTZK),

1. Instytucje kultury w Kutnie:

Kutnowski Dom Kultury (KDK),

Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie (CTMIT),

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie (MiPBP).

Podczas wycieczek edukacyjnych uczniom oddziału 8c zostanie przybliżona znajomość regionu kutnowskiego w aspekcie wartości i różnorodności środowiska naturalnego, kulturowego i społecznego. Pokażemy wielokulturowość nakierowaną na integrację społeczną. Zajęcia takie są formą aktywności uczniów z Ukrainy. Dzięki poznaniu nowych osób zostanie spełniona przesłanka dotycząca przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób innej narodowości.

Autorem grantu  i osobą prowadzącą zajęcia jest pani Marzena Cichacz.