ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI  I PRAW AUTORSKICH

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI  I PRAW AUTORSKICH

Prawa autorskie (SYMBOL ©) to przepisy, które chronią twórców przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem ich dzieł. Obejmują one wszelkie formy twórczości, takie jak książki, muzykę, filmy, czy obrazy, i dają autorowi wyłączne prawo do decydowania o tym, jak jego praca jest używana. Dzięki prawom autorskim, twórca może kontrolować, czy jego dzieło będzie kopiowane, publikowane lub rozpowszechniane. Ochrona trwa przez określony czas, zazwyczaj do 70 lat po śmierci autora, po czym dzieło trafia do domeny publicznej i może być swobodnie wykorzystywane przez innych.

Prawa autorskie powstały jako odpowiedź na rozwój druku i potrzebę ochrony twórców przed nieautoryzowanym kopiowaniu ich dzieł. Pierwsze regulacje pojawiły się w Anglii w XVII wieku, kiedy wynalezienie druku umożliwiło łatwe kopiowanie książek bez zgody autorów.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma ciekawą historię – został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku i obchodzony jest 23 kwietnia. Data nie jest przypadkowa – to dzień śmierci dwóch wielkich pisarzy : Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira.

Jak obchodzimy to święto? Biblioteki, szkoły i księgarnie często organizują specjalne wydarzenia i promocje, a w wielu krajach odbywają się targi książki, spotkania z autorami, akcje “bookcrossingu”, czy wspólne czytanie.

W dniu 28.04 uczniowie oddziału 8 c – w ramach projektu KPK dotyczącego Światowych Dni Książki przeczytali swoim młodszym kolegom i koleżankom,  przebywającym w swietlicy szkolnej , książkę Joanny Olech – „Tytus w cyrku”. Następnie wykonane zostały tematyczne kolorowanki.  Poprzez skupienie się na prostych, powtarzalnych czynnościach, można wyciszyć umysł i zredukować napięcie. Spędzanie czasu na kolorowaniu poprawia koncentrację i umiejętność skupienia uwagi.

KPK – Kaca  Michał, Korycki Maciej, Zubrzak Hubert  z pomocą Artura Paprockiego

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *