Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Dziś (06.10) obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Celem zapoczątkowanego w 2012 roku święta jest podniesienie świadomości na temat tej niepełnosprawności.

MPD to zespół zaburzeń ruchowych i postawy, które wynikają z uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim. Dzieci z MPD muszą zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jednym z nich jest zaburzenie czynności ruchowych. Tutaj można wymienić bezwłady i niedowłady różnych części ciała, które uniemożliwiają normalne poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Kolejnym problemem może okazać się spastyczność, która polega na zbyt silnym napięciu mięśni. Natomiast wiotkość mięśni to zbyt małe ich napięcie, które również uniemożliwia prawidłowe poruszanie się. Dzieci cierpiące na MPD mogą również cierpieć z powodu atetozy. Są to nierytmiczne, powolne ruchy, zwykle dotyczące kończyn górnych. Przy tej chorobie występuje również szereg niekontrolowanych ruchów  m.in. zginanie i wykręcanie różnych części ciała, czy też zaburzenie koordynacji ruchowej. Mózgowe porażenie dziecięce  nie  jest uleczalne, jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom i rehabilitacji można w znacznym stopniu załagodzić jego objawy. Symbolem Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego jest kolor zielony.

My – społeczność SP1 w Kutnie również pamiętamy o osobach z MPD. Wśród nas uczą się dzieci, które chorują na powyższą chorobę. Spotykamy się z nimi w sali lekcyjnej bądź w czasie przerw na holu. Pamiętajmy, że zasługują na szacunek, wsparcie, a także pragną być traktowani jak wszyscy inni ludzie, aby mogli rozwijać swoje zdolności, zainteresowania i dążyć do spełnienia swoich marzeń.

 „Dajmy zielone światło osobom z MPD!”

Opracowała:

Dorota Wojciechowska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *