Projekt edukacyjny (czytelniczo – artystyczny)   ,,Zaczytane królestwo”.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

W ostatnich latach bardzo często mówi się o potrzebie czytania dzieciom. W dobie gier komputerowych, płyt i telewizyjnych kreskówek często zapominamy, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka. Systematyczne czytanie dziecku „dla przyjemności” jest najskuteczniejszą metodą wychowania młodego czytelnika. Stały kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.

Stąd też pojawił się pomysł wyzwania na zaczytanie w klasie 3A poprzez realizację projektu czytelniczo – artystycznego pt. ,,Zaczytane królestwo”,  promującego czytelnictwo   u dzieci o każdej porze dnia.

Celem projektu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności głośnego  i cichego czytania ze zrozumieniem oraz rozwijanie kreatywności   w oparciu o baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Tematyka projektu była związana z zagadnieniami czytelnictwa, czytania i pisania.

Uczniowie w ciągu dwóch tygodni zabaw z baśnią poznawali postać baśniopisarza, czytali treść książki, wklejali w sylwety zamków zbudowanych z elementów geometrycznych cegiełki, wskazujące, ile minut czytali w ciągu dnia, rozwiązywali zagadki, budowali scenografię „lodowego królestwa”, malowali sceny z baśni tworząc linię czasu wydarzeń, opowiadali wybrane sytuacje, uzupełniali karty pracy, układali i pisali zimową bajkę oraz poznali budowę baśni. Na podsumowanie projektowych zadań brali udział w quizie czytelniczym i zabawie teatralnej.

Kontakt z książką miał dla uczniów ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego, pozwolił rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych.

Zachęcamy do przeczytania baśni pt. „Królowa Śniegu”, my wypożyczyliśmy ją z biblioteki szkolnej.

Uczniowie klasy 3A

pod kierunkiem  E. Rozmarynowicz i J. Traczyk