DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021 „DZIAŁAJMY RAZEM”

Jak co roku uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W dzisiejszych czasach, w dobie pandemii, kiedy kontakt z technologią informacyjną nawet dla młodych odbiorców stał się obowiązkiem, jest to zadanie niezwykle ważne. Należy szczególnie zwrócić uwagę i monitorować czas i cel korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Tylko wspólne działanie domu rodzinnego i szkoły da pozytywne efekty i pozwoli uchronić młodych ludzi przed niebezpieczeństwami wiążącymi się z nieodpowiednim korzystaniem z komputera / sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole stał się płaszczyzną współpracy całego środowiska szkolnego. Biblioteka szkolna wraz z wychowawcami realizowała projekt: Działajmy razem – Dzień Bezpiecznego Internetu 2021.

W ramach projektu podjęto szereg działań.

Przeprowadzono akcję informacyjną, która miała na celu zapoznanie rodziców i wychowawców z materiałami zawierającymi treści uwrażliwiające na higienę pracy przed komputerem i zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Wiadomości wykorzystano na zajęciach z uczniami i spotkaniach z rodzicami.

Uczniowie klas 4 – 8 brali udział w ankiecie Zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu (wyniki badania w prezentacji).

Ogłoszone zostały dwa konkursy: plastyczny dla uczniów klas 1 – 3 (Zagrożenia w sieci) i literacki dla klas 4 – 8 (Rymowanka o bezpiecznym korzystaniu z sieci). O wynikach poinformujemy wkrótce.

Bardzo aktywnie w obchody DBI włączyli się wychowawcy klas, którzy przeprowadzili zajęcia wśród uczniów i prelekcje na spotkaniach z rodzicami. Efektem była wymiana spostrzeżeń, doświadczeń i dyskusje na temat współczesnych zagrożeń, z którymi stykają się użytkownicy sieci i sposobów przeciwdziałania złym nawykom i zachowaniom.

Aktywni to:

1a (Barbara Wódka), 1c (Jolanta Kruszewska), 2a (Emilia Świerczyńska), 2b (Dorota Walczak), 2c (Katarzyna Chybińska), 3a (Ewa Rozmarynowicz, Joanna Traczyk), 3b (Ewa Górczyńska), 3d (Anna Włodarczyk), 4a (Martyna Walczak), 5a (Wioletta Dobosz – Paduch), 6c (Agnieszka Grabarczyk), 6d (Beata Kusiak), 6f (Katarzyna Kubasińska), 6g (Agnieszka Kolczyńska), 6i (Agnieszka Zagórowska), 7a (Małgorzata Olesińska), 7b (Wioleta Włodarczyk), 7e (Karolina Jagodzińska), 7g (Sandra Janiak), 7h (Agnieszka Wyrzykowska – Michalak), 8c (Anna Jóźwiak), 8d (Agnieszka Welke).

Tradycją obchodów DBI są konferencje poświęcone korzystaniu z technologii informacyjnej. Tegoroczne spotkanie online można obejrzeć na stronie organizatora (link poniżej):

Download (PPTX, 1.98MB)

Działajmy razem!