DBAMY O ZDROWIE ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU.

Uczniowie oddziału IA Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie w czasie nauczania zdalnego nie zapomnieli o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Podczas zajęć online zrealizowali dwa scenariusze Programu Dobrze Jemy ze Szkołą Na Widelcu – było to  „Naleśnikowe szaleństwo” oraz „Dlaczego trzeba pić wodę i dużo się ruszać”. Pierwszy scenariusz został zrealizowany przy okazji zajęć o polu. Najpierw uczniowie nazywali rośliny i zwierzęta spotykane na polu, omówili kolejne etapy uprawy roli przez rolnika. Na podstawie kart pracy omówili budowę ziarna. Poznali pracę młynarza i dowiedzieli się jak powstaje mąka. Obejrzeli film edukacyjny „Bochenek chleba” –  przyjrzeli się pracy piekarza. Na pytanie, co jeszcze można zrobić z mąki, dzieci podawały różne przykłady. Ktoś powiedział – naleśniki i nastąpiło istne szaleństwo. Uczniowie prześcigali się w pomysłach, jakie powinny być naleśniki,  z czym można je podać, jak je  zrobić. Po wysłuchaniu przepisów z książki kucharskiej Szkoły na Widelcu i obejrzeniu zdjęć, dzieci najpierw się zdziwiły, że naleśniki mają różne kolory, a potem stwierdziły, że robienie naleśników nie jest takie trudne. Postanowiły zabawić się w kucharzy i po spotkaniu ochoczo zabrały się do pracy. W efekcie powstały pyszne dania, które można wykorzystać na śniadanie, obiad, kolację, a nawet na deser.

Drugie zajęcie idealnie się zgrało z omawianiem tematyki o wodzie występującej w przyrodzie. Inspiracją do podjęcia działania stał się wiersz Jana Brzechwy „Żaba”. Uczniowie zrozumieli jaką rolę pełni woda w organizmie człowieka. Poszerzyli wiedzę na temat napojów korzystnych dla naszego organizmu. Utrwalili wiadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka. Od Królika Marchwiana – bohatera filmików i opowiadań edukacyjnych oraz jego przyjaciół nauczyli się, jak wykonać zdrową wodę smakową, którą później z ochotą, samodzielnie przygotowali.

Pierwszaki zapraszają wszystkich uczniów do dbania o zdrowie. Ruchu na świeżym powietrzu, samodzielnego przygotowywania zdrowej wody smakowej, pysznych naleśników oraz innych dań z warzywami i owocami. Zapewniają, że nie jest to takie trudne, a jak wyśmienicie smakuje!!!!!

Barbara Wódka

Violetta Wojciechowska