Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

Za nami już XV edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego “Trzymaj Formę!”. Pomimo trudnego czasu pandemii w tym roku szkolnym udało się zrealizować program który pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie.

W tym roku szkolnym uczniowie zajmowali się tematyką polskich nawyków żywieniowych na tle innych krajów, witamin i ich znaczeniu dla ludzkiego organizmu, codziennych aktywności fizycznych dostępnych dla każdego oraz problemów zdrowotnych współczesnego świata w tym chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość, anemia, bulimia.

W trakcie realizacji programu uczniowie mieli możliwość pogłębienia wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety oraz roli poszczególnych składników odżywczych. Młodzież stała się w pełni świadoma tego, że prawidłowa częstotliwość spożywania posiłków ze względu na zwiększone w okresie dojrzewania zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze jest im niezbędna w procesie prawidłowego wzrostu i rozwoju. Natomiast edukacja w zakresie roli aktywności fizycznej zachęciła uczniów do poprawy kondycji i zwiększania codziennej ich aktywności poprzez wykorzystywanie każdej możliwej okazji do ruchu.

Cele programu:

– propagowanie zdrowego trybu życia,

– poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej,

– uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia, otyłość,

– pozytywne wpływanie na zdrowie poprzez codzienne wykonywanie różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

TRZYMAJ FORMĘ!

S.Janiak