„JAK PIĘKNIE SIĘ RÓŻNIĆ?” – warsztaty on-line

JAK PIĘKNIE SIĘ RÓŻNIĆ?” – warsztaty on-line
W poniedziałek, 11 października, klasa VII D uczestniczyła w warsztatach online poprowadzonych przez edukatora z warszawskiego Muzeum Żydów Polskich POLIN. Warsztaty odbyły się na platformie zoom pod hasłem „Jak pięknie się różnić?”

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską,  chcą wyciągnąć wnioski z polsko-żydowskiej historii, podejmują się trudu zmierzenia ze stereotypami, stawiając czoła współczesnym zagrożeniom takim jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy, Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów (źródło: https://www.polin.pl/pl/o-muzeum).

Uczniowie podczas warsztatów szukali odpowiedzi na pytania: co to znaczy się różnić?, jakie różnice wśród ludzi można najczęściej zauważyć?, czym jest dyskryminacja?, jak się zachowywać, żeby przeciwdziałać dyskryminacji? Zapoznali się również z pojęciami: koło tożsamości, tożsamość pierwotna, tożsamość wtórna, piramida manifestacji uprzedzeń. Edukatorka zaprosiła uczniów do ćwiczeń, które poruszały temat różnorodności wewnątrz ich klasy i w szerszym kontekście społecznym. Okazuje się, że różnice, które najczęściej przyczyniają się do konfliktów, mogą być też wielkim bogactwem, ucząc empatii, otwartości na różnorodność i tolerancji. Uczniowie podczas zajęć mogli swobodnie się wypowiadać i zadawać różne pytania. Uczestnicy obejrzeli także krótki film dotyczący omawianych zagadnień.

 

Serdecznie dziękujemy Muzeum POLIN za możliwość udziału w warsztatach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *