Ciekawy i wartościowy prezent od Rady Rodziców – Teatrzyk Kamishibai w bibliotece szkolnej!

Prezydium Rady Rodziców naszej szkoły zakupiło ciekawy prezent do biblioteki szkolnej. To teatrzyk KAMISHIBAI (jap. kami – papier, shibai – sztuka) co oznacza teatr obrazkowy bądź teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która polega na wykorzystywaniu książki w formie kart oraz drewnianej lub kartonowej skrzynki, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historyjki . Ilustrowane karty książki wkłada się do drewnianych ram teatrzyku, który staje się sceną z ilustracją. Rozpoczynamy spektakl głośnego czytania, otwierając tym samym dla widza możliwość śledzenia ciekawych historii.

Uczestniczenie w spektaklu Kamishibai rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały punkt wyjścia do nauki tworzenia samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Daje możliwość swobodnej interakcji czytającego z widzami, który angażuje publiczność w przebieg fabuły przedstawienia. Japoński teatrzyk rozbudza zainteresowanie polską i zagraniczną literaturą, zachęca do sięgania po książki, czy też tworzenia własnych opowiadań. Wspólne poznawanie historii, podsumowane rozmową, analizą opowieści – jest ogromnie ważne dla rozwoju dziecka.

W Kamishibai najważniejsza zawsze jest historia, którą czytamy. Jest to cecha wyróżniająca teatrzyk, który dzięki swej wyjątkowej formie umożliwia przeżywanie czytanej historii. Książki Kamishibai opowiadają o sprawach ważnych, dotyczących życia i spraw ludzkich. Często są to historie o emocjach, wartościach i sensie otaczającego nas świata. W obecnym świecie dzieci są narażone na silne bodźce wszechobecnej techniki. Coraz mniej miejsca zajmuje cisza, subtelność i skupienie. Te wrażenia zapewni nam Kamishibai, który rozbudza wrażliwość małych i dużych odbiorców. Jest to alternatywa dla krzyczących zewsząd reklam oraz zmieniających się z ogromną prędkością obrazów.

Wraz z drewnianym teatrzykiem otrzymaliśmy sześć książek obrazkowych:

Mój przyjaciel Kemushi,

Groszki,

O panach Palcach,

Legenda o skarbniku,

Trzeba będzie …,

Dwa ptaszki,

W lustrzanej sali.

 

Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem metody teatrzyku kamishibai odbyły się w oddziale 1d.

Wasze bibliotekarki

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamishibai

http://malyteatrilustracji.pl/kamishibai-co-to-jest/

Magiczny teatrzyk Kamishibai

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.