Lepiej zobaczyć coś raz niż słyszeć o tym tysiąc razy…

 

Uczniowie oddziałów 7a, 7c, 7d, 7f , 8a oraz 8d Szkoły Podstawowej nr 1 doskonale znają to motto i dlatego zdecydowali się w dniach 03.05 – 06.05.2022r. na wyjazd  pełen atrakcji oraz niezapomnianych wrażeń. Tego, czego się nauczyli, nie sposób ująć w kilku zdaniach. Warto jednak wspomnieć o  naszych odwiedzinach w XIII-wiecznym zamku w  Bolkowie zbudowanym osiem wieków temu  na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki. Ruiny zamku książąt piastowskich stały się okazją do poznania fragmentu historii tego niezwykłego miejsca. Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy do Adrspach, czyli czeskiego Skalnego Miasta zbudowanego z piaskowca, z monumentalnymi ścianami sięgającymi 100 metrów wysokości. Ogromne wrażenie wywarło na nas szmaragdowe jezioro, wodospad i oczywiście  zapierające dech w piersiach pejzaże. Rejs po skalnym jeziorze był z kolei okazją do gromkiego śmiechu w towarzystwie pełnego poczucia humoru „kapitana”. Bez wątpienia warto było to  przeżyć!  Nie miała też przed nami tajemnic Praga – stolica Czech. Praska starówka, Hradczany oraz królewski zamek to niesamowite miejsca o ciekawej i jednocześnie burzliwej historii. Byliśmy także pod urokiem  katedry św. Wita, w której przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, a także ich doczesne szczątki. Już sama elewacja utrzymana w stylu gotyckim i neogotyckim budzi podziw dla  jej twórców. Nie mogło nas oczywiście zabraknąć na Moście Karola łączącego Stare Miasto z Malą Straną. Czy wiecie, że to najstarszy zachowany most kamienny na świecie o tak dużej rozpiętości przęseł (na 516 m most ma ich jedynie 17)? Ozdobiono go 30 rzeźbami świętych i osób ważnych dla miasta. Znajduje się tu też tablica poświęcona św. Janowi Nepomucenowi. Jak głosi legenda, król Wacław IV rozkazał wrzucić go do wód Wełtawy. Tysiące turystów z całego świata pociera jego podobiznę ustawioną na moście. Zwyczaj ten przeniósł się też na inne rzeźby – odwiedzający wierzą, że w ten sposób zapewnią sobie wszelkie powodzenie. My też postanowiliśmy to sprawdzić. Dla nas jednakże prawdziwym szczęściem był już sam pobyt w Pradze.

Nie zapomnimy też o przepięknym Karpaczu.  Z okien pensjonatu widzieliśmy Śnieżkę, a chwilę refleksji zapewniło nam zwiedzanie miejscowej Świątyni Wang zbudowanej w XII wieku przez Norwegów. Czas zatrzymał się dla nas na chwilę podczas pobytu w miejscowym Muzeum Zabawek – to naprawdę świat zaklęty w miniaturze… Zgromadzona tam kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. To naprawdę niezwykłe miejsce! Nawet powrót do Kutna nie był nudny, upłynął bowiem  pod znakiem spotkania z ponad 700-letnią historią. Mowa o Zamku Książ, czyli głównej atrakcji turystycznej Wałbrzycha oraz jednym z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. To nie tylko piękna budowla, tarasy z ogrodami czy park, ale także niesamowita historia pełna tajemnic oraz legend. Podziwialiśmy także wałbrzyską palmiarnię – jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913. W palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata, a jej ściany pokrywa od wewnątrz tuf wulkaniczny z Etny.

Powrót do domów nie był łatwy, ale przywieźliśmy ze sobą mnóstwo wrażeń, których nie sposób opisać słowami. Nauczyliśmy się jeszcze jednej ważnej rzeczy… Mianowicie tego, że bycie razem to prawdziwa frajda. Już czekamy na kolejne wycieczki w nowym roku szkolnym. Zatem – do zobaczenia przygodo!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.