Uwierz w siebie i bądź kimś

„Cel jest na końcu każdej drogi. Każdy go ma.

Nawet Ty, chociaż wydaje Ci się, że jesteś inny”.

(Andrzej Sapkowski)

To już koniec naszej wspólnej przygody!

W roku szkolnym 2021/2022 od października do maja prowadzone były zajęcia pozalekcyjne dla uczniów oddziału VI a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki   w Kutnie „Uwierz w siebie i bądź kimś!”.

Program był odpowiedzią na trudne sytuacje społeczne, emocjonalne u dzieci    i młodzieży w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią wirusa COVID-19. Dla autorów programu ważne było odbudowanie po długiej przerwie nauczania zdalnego pozytywnego klimatu szkoły, stawianie na rozwój samodzielności, motywacji, pomysłowości, budowanie poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie.

W dobie dzisiejszych zagrożeń cywilizacyjnych takich jak cyberprzemoc, fonoholizm, nadużywanie mediów cyfrowych, a także skutki pandemii, pojawiają się coraz częściej nieprawidłowości w rozwoju młodych ludzi takie jak: brak autorytetów, umiejętności organizacyjnych czasu wolnego, chęci rozwijania własnych pasji i zainteresowań, ambiwalencja uczuciowa czy chociażby nawiązywanie niewłaściwych relacji z rówieśnikami.

Program „Uwierz w siebie i bądź kimś!” był okazją do stworzenia uczestnikom pozytywnych doświadczeń, jak się okazało, stał się też ciekawą i adekwatną do współczesnych problemów bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych dla uczniów naszej szkoły. Celem głównym zajęć było kształtowanie postaw młodego pokolenia i wychowanie do wartości poprzez podniesienie i doskonalenie kompetencji społecznych dziecka. Wdrażanie do podejmowania inicjatywy, pokonywanie trudności, rozwój pasji i zainteresowań, a także określanie swoich przyszłych wyborów edukacyjno-zawodowych.

Oprócz warsztatów teoretycznych uczniowie mieli okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi wykonującymi róże profesje m.in. z SUSHI MASTEREM panią Magdaleną Hinz-Góralczyk i Sarą Kubiak z japońskiej restauracji MAIKI SUSHI. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czym zajmują się mistrzowie perfekcyjnie przyrządzonych dań i czy łatwo jest prowadzić gastronomiczny biznes. W drugiej części spotkania dzieci poznały recepturę tych wykwintnych dań. Tutaj każdy odniósł sukces – stał się wielkim SUSHI MASTEREM!

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z niezwykłym i wyjątkowym gościem panem Tomaszem Białobłockim, wielokrotnym medalistą w turniejach krajowych  i międzynarodowych w kategoriach walki oraz form, posiadacza  stopnia 4 DAN w Taekwondo WTF oraz jego asystentem Michałem Kryściakiem. Oprócz podstawowych technik samoobrony, zajęcia były okazją do zwiększenia wiedzy na temat samodyscypliny, wytrwałości w dążeniu do celu, motywacji a także wiary we własne możliwości. Dla wszystkich było to spotkanie pełnie niesamowitych wrażeń i pozytywnych emocji.

Natomiast w kwietniu gościliśmy menadżera ds. rozwoju w Fundacji Pro Aperte panią Magdalenę Żaczek, która opowiedziała uczniom o działalności Fundacji, wolontariacie oraz o tym, że na pewno warto pomagać innym, bo to ma sens!. Efektem było uczestnictwo uczniów w zbiórce funduszy na terenie Kutna, na dofinansowanie terapii dzieci ze spektrum autyzmu w towarzystwie Teo Niebieskiego Jeża oraz Wiewiórki Basi. Była to okazja   do okazania wielkiego serca dla potrzebujących.

Wszystkie założone cele zostały zrealizowane. Zadania miały charakter przede wszystkim praktyczny z wykorzystaniem metod aktywizujących i narzędzi TIK. Uczniowie zdobyli nową wiedzę w sposób kreatywny, rozbudzili swoją ciekawość poznawczą, aktywność do działania, określili swoje mocne i słabe strony, zainteresowania i przyszłą ścieżkę edukacyjno-zawodową. Wiedzą jakie wartości są też dla nich już ważne; grzeczność, współpraca, uprzejmość, uczciwość, wytrwałość, samokontrola, opanowanie, odwaga a także wrażliwość na potrzeby innych.

Z wielką śmiałością i dumą możemy stwierdzić, iż był to dobrze wykorzystany czas, który dał nam wszystkim satysfakcję i zadowolenie. Bo przecież „Jeśli już coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę”(Andriej Djakow).

Wszystkim dzieciom z oddziału IV a bardzo dziękujemy za współpracę, wkład, wysiłek i zaangażowanie. Życzymy Wam dobrych i mądrych wyborów na każdym etapie swojego życia, a przede wszystkim realizacji tego, o czym marzycie!

Autorzy programu „Uwierz w siebie i bądź kimś!”

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza

Kościuszki w Kutnie: Marlena Bajda i Marta Fabisz.