Dzień Świadomości Dysleksji

W dniu 8 października przypada Dzień Świadomości Dysleksji.

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego ,,Każdy inny – wszyscy równi ”, obchodziliśmy Dzień Świadomości Dysleksji. Podczas obchodów Dnia Świadomości Dysleksji pedagog specjalny zorganizował uczniom klasy 3a lekcję poświęconą dysleksji rozwojowej, która obejmuje kilka rodzajów zaburzeń:

• dysleksja – specyficzne trudności w czytaniu,
  • dysortografia – specyficzne trudności w opanowaniu poprawnej pisowni,
  • dysgrafia – niski poziom graficzny pisma,
  • dyskalkulia – specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.

Podczas czytania książki „Bez barier” cz. XVII Dysleksja pt. „Czapka, lamy i kotomierz” zostały omówione trudności dzieci z dysleksją w opanowaniu czytania i poprawnego pisania. Następnie uczniowie słuchali piosenki ortograficznej: „Przerażający jeż” i rozwiązali krzyżówki ortograficzne. Uczniowie zostali zapoznani z sylwetkami sławnych dyslektyków (gazetka na holu szkoły). Słynne osoby z dysleksją są dowodem na to, że specyficzne trudności w nauce nie są w stanie przeszkodzić w osiągnięciu sukcesów naukowych czy artystycznych. Uczniowie poznali również Kącik książek „Bez barier”. Wszyscy z zaciekawieniem brali udział w zajęciach: słuchali, oglądali i chętnie zabierali głos, przez co wzrosła ich świadomość i poziom empatii w stosunku do osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Opracowała Marzena Cichacz