Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w Kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”. Akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej
i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy.

W ramach kampanii w październiku organizowane są spotkania warsztatowe mające na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy tym osobom, zauważenie ich problemów.

Poprzez prowadzone zajęcia włączyliśmy się również w obchody Międzynarodowego  Dnia Białej Laski. Program spotkania obejmował między innymi:

• poznanie pisma punktowego i odkodowywanie zdań napisanych Braillem,
  • prezentacja pomocy dydaktycznych dla osób z dysfunkcją wzroku,
  • prowadzenie osoby niewidomej (wcielenie się w rolę przewodnika),
  • badanie ostrości wzroku,
  • poruszanie się z białą laską,
  • spożywanie potraw ułożonych na talerzu zgodnie ze wskazówkami zegara
    z zasłoniętymi oczami,
  • savoir vivre wobec osoby niewidomej.

Mam nadzieję, że po takim „szkoleniu” młodzież stała się bardziej świadoma i tolerancyjna wobec osób z niepełnosprawnością wzroku, a w przyszłości gotowa do niesienia pomocy.

Marta Albińska