SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI

„Nie ma większego piękna nad życie”

John Ruskin

O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować. Uczniowie   z oddziałów  1b i 2d dowiedzieli się o tym oglądając film dydaktyczny  o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, który był przygotowaniem do spotkania z ratownikami medycznymi, a także rozpoczęciem realizacji Projektu Edukacyjnego „Mały ratownik – udzielam pierwszej pomocy „  dla uczniów oddziału 1b.

16 listopada 2022r. uczniowie spotkali się z ratownikami medycznymi, tatą Małgosi B. z 1b  i wolontariuszką – uczennicą Liceum Ogólnokształcącego i. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Ratownik medyczny to osoba, która w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.

Podczas spotkania uczniowie uczyli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej, czy jakie informacje należy podać dyspozytorowi pogotowia, zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Następnie z wielką uwagą dzieci przyglądały się, jak ratownicy  demonstrowali sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomach. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych. Następnie ratownik omówił i praktycznie demonstrował sposób udzielania pomocy niemowlakowi oraz osobie, która się zakrztusi. Zapoznał także dzieci z zasadami funkcjonowania defibrylatora.

Czas spędzony z ratownikami był mocno wypełniony, a nowe wiadomości i umiejętności   w przyszłości, być może, przyczynią się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw.

Bardzo dziękujemy ratownikom medycznym za spotkanie i cenne wskazówki.

Uczniowie oddziałów 1b i 2d

z wychowawcami