Dzień Godności

W ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych uczniowie z oddziału 3a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie z zaciekawieniem wysłuchali czytania tekstu książki Joanny M. Chmielewskiej pt. ,,Niebieska niedźwiedzica” oraz wykonali kolorowe plakaty wyrażające szacunek, akceptację i poszanowanie wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ten dzień to wyjątkowa okazja, aby pokonać bariery i ograniczenia wśród ludzi. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na wyzwania, przed którymi stają na co dzień osoby z niepełnosprawnością. Dzięki tej lekcji uczniowie dowiedzieli się, że niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych. Podsumowując należy podkreślić, że wobec osób niepełnosprawnych powinno się zachowywać naturalnie oraz starać się pokonywać wszelkie pojawiające się bariery.

Marzena Cichacz