Lekcja otwarta

Celem lekcji otwartej jest współpraca pomiędzy nauczycielami, co sprzyja wymianie doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat metodyczny każdego z nas. W ten sposób można uzyskać wiele nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. W ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami w dn. 15 maja przeprowadzono taką lekcję otwartą z chemii w oddziale 8c na temat: „Kwasy karboksylowe i ich właściwości”. W czasie lekcji korzystano z pomocy dydaktycznych pozyskanych w programie „LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI”.

Korzystając z modeli kulkowych uczniowie budowali model grupy karboksylowej, a następnie w wolne miejsca dołączali modele atomów wodoru i węgla tworząc cząsteczki kwasów karboksylowych.

Kulminacyjnym punktem były doświadczenia chemiczne. Uczniowie badali właściwości kwasu octowego. Podczas obserwacji skupili się głównie na zapachu, barwie, odczynie, rozpuszczalności w wodzie, reakcji zachodzącej z metalami oraz palności.

Poprzez organizację takich przedsięwzięć ważne jest osiągnięcie efektów dla ucznia, nauczyciela oraz szkoły. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli stworzone możliwości do współdziałania w grupie rówieśniczej, samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń. Otwarta forma zajęć daje możliwości zaprezentowania swoich umiejętności przed innymi nauczycielami.

Współpraca pomiędzy nauczycielami sprzyja wymianie osobistych doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat każdego nauczyciela obserwującego jaki i prowadzącego je. A dzielenie się doświadczeniem i wiedzą jest podstawową funkcją każdej szkoły.

Izabela Szczepaniak – Kozłowska

Agnieszka Stasiak