Koloriada 2023

„Kiedy śmieje się dziecko ,śmieje się cały świat.”

Janusz Korczak

Dnia 26 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie odbyła się Międzyszkolna Impreza Integracyjna „Dzień Integracji Koloriada 2023 – Mój niezwykły świat, w krainie baśni i bajek”, która realizowana była w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Kutno.

Głównym założeniem tegorocznej imprezy było tworzenie sytuacji dających możliwość przeżywania wspólnej radości i propagowania idei integracji oraz pokonywania barier podczas wspólnych gier i zabaw ruchowych, wyeliminowanie uprzedzeń i stereotypów wobec osób niepełnosprawnych oraz doskonalenie sprawności motorycznej i ruchowej poprzez wspólną grę i zabawę.

Uroczystość zaszczyli swoją obecnością zaproszeni goście: Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Piotr Łaszewski, Wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi  z Delegaturą w Kutnie Agnieszka Szczech, Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kutnie Anna Stelmaszewska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie Elżbieta Jałowska,  a także przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców Izabela Jadczak. Dyrektor Szkoły Jarosław Koszański oraz koordynatorzy imprezy Agnieszka Stasiak   i Karolina Sulej przywitali zaproszonych gości, następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć wyjątkowe przedstawienie teatralne pt.: „Straszna klasa ” przygotowane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie pod kierunkiem Pani Marty Talagi i Karoliny Jagodzińskiej.

Święto Integracji to w naszej szkole czas wspólnej zabawy. Po przedstawieniu teatralnym wszyscy udali się na halę gimnastyczną gdzie czekały na nich różne atrakcje sportowe, które rozpoczęto od pokazu tanecznego naszej absolwentki Zuzanny Marciniak wraz zespołem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie. Na kolorowo ubranych uczniów czekały konkurencje sportowe, pokaz  Kickboxingu oraz gimnastyki artystycznej przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Przybyłe drużyny jak i społeczność naszej szkoły mogła skorzystać z przygotowanych dla nich stoisk: wykonywanie ekologicznych zabawek które przekazała nam firma DS Smith dla dzieci, stolik sensoryczny: zmysł dotyku , komory dotykowe, poszukiwania skarbów w kulkach hydrożelowch, manualne „Nawlekaj nie czekaj ”- układanie puzzli, nawlekanie, Origami, malowanie buziek,  Quiz „ Zgadnij co to?  Zgadnij kto to?”,  a także ZABAWY CHUSTĄ ANIMACYJNĄ. Podczas przerwy między konkurencjami drużyny i opiekunowie mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.  Każdy uczestnik imprezy mógł zrobić sobie zdjęcie w „Girlandzie balonowej” „Wędrującej fotoramce” oraz Fotościance z postaciami z bajek.  Nie zabrakło również finału międzyszkolnego konkursu „Bajkowe przebranie” oraz szkolnego konkursu plastycznego “Moja ulubiona postać z bajki”. Poza tym w każdym oddziale klasowym przewidziano spotkanie z kultura pod hasłem -Savoir vivre wobec osób     z niepełnosprawnością i maraton filmowy: La Amistad- Laura Pausini, Heidi po Polsku- odc. W parku, Mój biegun . Ciekawą atrakcją przygotowaną dla wszystkich uczniów była sesja z MASKOTKAMI Fundacji Pro Aperte, która upamiętniała niezapomniane chwile wspólnego świętowania. To był prawdziwy HIT!

Dzięki sponsorom – Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Pani Annie Furmankiewicz i Pani Katarzynie Wojtalik  oraz firmie HURT-PAP uczestnicy imprezy oraz konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali poczęstowani cukierkami i Pringles’ami z firmy Kelloggs. Pragnienie ugasiła firma Ustronianka, która przekazała nam smaczne napoje. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Magdaleny Stańdo – właścicielki kwiaciarni „Naturalnie kwiatowo” za pomoc   w przygotowaniu pięknej dekoracji na holu głównym szkoły. Było naprawdę wyjątkowo. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dzięki firmie T.D.J Ozdowscy, Cukiernia Wasiakowie oraz słodkim wypiekom nauczycieli. Należy również podkreślić, iż wydarzenia w naszej szkole cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych mediów. Jednak zawsze możemy liczyć na wsparcie przyjaciół szkoły – firmy FOTO-MIKI Dominik Marciniak oraz redakcji eKutno. Bardzo dziękujemy!

26 maja serca uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie kolejny raz zabiły w rytmie integracji, czyniąc z naszego święta prawdziwe wydarzenie! Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie oraz realizację tej wyjątkowej i niepowtarzalnej cyklicznej imprezy. Było super!

„Sekret szczęścia nie polega na robieniu tego,

co lubisz, ale na lubieniu tego, co robisz”.

Piotruś Pan.