Z wizytą na próbie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej

W dniu 14 grudnia 2023r. uczniowie z oddziału VIIIc byli z wizytą na otwartej próbie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie” realizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.  Podczas występu zespołu w Kutnowskim Domu Kultury uczniowie zobaczyli prezentację strojów ludowych. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej zaprezentował na początku próby rozgrzewkę dla wszystkich obecnych na sali a potem pokazową żywiołową lekcję tańców z okolic Kutna – kujawiaka i oberka z przyśpiewkami i solówkami oraz tańce z regionu krakowskiego. Próba została nagrodzona brawami przez zgromadzoną publiczność, która podziwiała umiejętności sceniczne, kondycję i technikę zespołu. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej obchodził 19 października 2023  roku jubileusz 55-lecia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

To spotkanie mające na celu pielęgnowanie i szerzenie dziedzictwa kultury regionalnej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie świadomości kulturowej, wdrażanie zainteresowań kulturalnych, kształtowane wzorców aktywnego uczestnictwa w kulturze, promowanie tradycji w ramach zajęć edukacji regionalnej na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała:

Marzena Cichacz