ODWAGA – RZEŹBA

W oddziałach Va i VIIIc odbyły się zajęcia, których celem było przybliżenie
i oswojenie uczniów ze światem uczuć i emocji za pomocą sztuki w różnych formach ODWAGA – RZEŹBA, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Sztuka Emocji. Odwaga daje wzmocnienie poczucia własnej wartości, daje poczucie wpływu i sprawczości, pomaga szybciej podnosić się z kolan po upadku i radzić sobie z wyzwaniami. Uczniowie z oddziału Va na tablicy zapisywali swoje przykłady odwagi. Zaś do Słoika Odwagi każdy napisał swoje hasło z czym kojarzy mu się słowo – odwaga. Następnie uczniowie uwiecznili odwagę za pomocą rzeźby z plasteliny. Obejrzeli także wstęp do filmu Król Lew. Przekonali się, że warto być odważnym by pokonywać swoje słabości i lęki. Podczas zajęć w oddziale VIIIc uczniowie ustnie opowiedzieli z czym kojarzy im się odwaga. Z zaciekawieniem obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez pedagoga specjalnego nt. rzeźb pana Jerzego Kędziory – światowej sławy polskiego rzeźbiarza, laureata wielu nagród, w tym otrzymanego w dniu 10.03.2023r. najwyżej rangą odznaczenia w dziedzinie kultury – Złotego Medalu Gloria Artis. Uznany w kraju i za granicą wybitny częstochowski artysta pan Jerzy Kędziora ukazał nowy kierunek w rzeźbie sprawiając, że na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Uczniowie dowiedzieli się, że balansujące rzeźby – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach – podróżują po całym świecie (m. in. były przedstawiane na prestiżowych wystawach w Dubaju, Wenecji czy Madrycie) przez co przyniosły artyście światowy rozgłos. Następnie uczniowie szkicowali rzeźby naturalnym węglem rysunkowym.

Wśród uczniów wywiązała się nić pozytywnej współpracy. Był to szczególny czas, pełen radosnych i niezapomnianych wrażeń.

Opracowała:

Marzena Cichacz