Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w oddziale 6d

W dniu 20.03.2024 roku w oddziale 6d, na zaproszenie wychowawcy,  gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie, którzy przeprowadzili warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przekazali młodzieży oddziału 6d najpierw wiadomości teoretyczne, a później uczniowi mieli możliwość „przećwiczyć” zdobytą wiedzę w praktyce na fantomach. Uczniowie  czynnie włączyli się w warsztaty i z zaangażowaniem uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), układali poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, reagowali w sytuacji zakrztuszenia itp. Mieli możliwość również poprowadzenia symulacyjnej rozmowy podczas wzywania telefonicznie pomocy. Ponadto oglądali sprzęt, jakim dysponują strażacy podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas spotkania uczniowie mieli również możliwość zadawania strażakom pytań związanych z wykonywanym zawodem. Z pewnością zdobyte informacje o pracy strażaka pozwolą im na weryfikację własnych predyspozycji co do wyboru zawodu w przyszłości. Któż bowiem będąc małym chłopcem nie marzy o zostaniu strażakiem?

Po przeprowadzonych warsztatach uczniowie oddziału 6d są świadomi, że każdy ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mam nadzieję, że zdobyte przez uczniów praktyczne umiejętności będą umieli wykorzystać ratując komuś życie w sytuacji zagrożenia. A życie to najcenniejsza wartość.

Opracowała: Małgorzata Olesińska